Ve věku od šesti let se mohou přihlásit děti do oddílu KJUS (Klub juda a účelové sebeobrany). „Chybět nebude spousta legrace, velké množství her a především základy juda. Neodmítneme nikoho,“ prozradil trenér Daniel Navrátil. KJUS nabízí zkušební tréninky zdarma, sourozenecké slevy i možnost cvičení rodičů s dětmi. Děti se v létě mohou těšit na tábor a celoročně se zúčastňovat turnajů nejen v tuzemsku, ale i v dalších evropských státech.

Stejnou věkovou hranici stanovil i klub Femax Engineering, který učí děti do patnácti let. Pak přestoupí do třetího hranického oddílu – Železa. To se v nejvyšší soutěži Dorostenecké ligy udrželo již třináct let, což je nejdéle z regionu. Muži se dva roky prali v extralize a nepřetržitě jsou už osm let v první lize. Úspěšné byly i ženy, které za deset let získaly třikrát stříbro a třikrát bronz. Jejich družstvo se už ale rozpadlo.

„Účast na všech turnajích je náročná především po finanční stránce. A když se nikam nejezdí, chybí styk s konkurencí a klesá pak výkonnost,“ uvedl trenér Železa Marek Nádvorník s tím, že jeho svěřenci se zúčastňují až osmi desítek turnajů za rok. Železní judisté mají za sebou soustředění na Bílé i na Potštátě, kam přijeli i bojovníci z Rakouska. Lubomír Holčák byl v Koreji na desetidenním soustředění za účasti seniorských reprezentací Japonska či Mongolska, jeho sestra Marie, připravující se na Evropský pohár, se prala v Portugalsku.

Nábory do judo klubů v Hranicích

* KJUS: kde? malá tělocvična Střední průmyslové školy v Hranicích

kdy? pondělí, středa a čtvrtek od 16.45 do 19.45
zahájení od 1. září
web www.judoklubhranice.czweb.org

* Železo: kde? tělocvična ZŠ Struhlovsko v Hranicích

kdy? úterý, čtvrtek od 18 hodin
zahájení od 1. září
web www.judo-zelezo.estranky.cz

* Femax Engineering: kde? tělocvična ZŠ Struhlovsko v Hranicích, tělocvična ZŠ Hranická, Lipník nad Bečvou

kdy? úterý, čtvrtek od 16.30 do 18 hodin (Hranice), středa od 17 do 18.30 hodin (Lipník nad Bečvou)
web www.olcajudo.webgarden.cz