Na tatami v Maďarsku se představilo obrovské množství soutěžících z celkem 16 států celého světa.

V kategorii do 23 let, která byla navíc vypsána jako Otevřené mezinárodní mistrovství Maďarska, Klub juda Hranice bodoval velmi výrazně.

Haně Šafaříkové, byť se vracela na tatami po téměř dvouleté pauze způsobené zraněním, se podařilo vybojovat vynikající druhé místo a tím i titul vicemistryně Maďarska pro rok 2008.

To se prozatím ještě nikomu v celé historii hranického juda nepovedlo a Hanka tak přidala k medailím z Mistrovství ČR další cenný kov. Napodobil ji i mnohem mladší člen klubu, starší žák Lubomír Hroz, který v hmotnostní kategorii do 73 kg skončil po výborných výkonech na třetím místě.

Bojovat o medailové umístění se podařilo i téměř úplné začátečnici, která je však velkou nadějí do budoucna, mladší žákyni Nicole Raškové (36 kg). Ta podlehla soupeřce až v boji o bronz a skončila tak na cenném pátém místě.

Stejnou příčku obsadila i její oddílová kolegyně Kristýna Dvořáková. Medailovou nadějí měl být starší žák Vladimír Kysela (45 kg), který turnaji obětoval takřka vše a již dlouho dopředu upravoval hmotnost do nezvykle nízké váhové kategorie.

Bohužel na něj zřejmě dolehla nervozita a výrokem rozhodčích po nerozhodném zápase podlehl soupeři, kterého by jinak bez problémů během chvíle porazil.

Osm medailí z Olomouce

Další soutěží, které se zúčastnili závodníci z KJUS Hranice, byl turnaj přípravek v Olomouci. Na tuto akci odcestovalo devět závodníků a domů si odvezli osm medailí.

Soutěž byla pro většinu účastníků z Hranic první, které se kdy zúčastnili. Nejlépe si vedla v kategorii benjamínků v hmotnosti do 29,5 kg Petra Zlámalová, která nedala svým soupeřkám žádnou šanci, všechny své zápasy ukončila do deseti vteřin a odvážela si domů zasloužené první místo.

Jedinou vyrovnanou soupeřkou jí byla oddílová kolegyně Aneta Šatánková, která Petře dokázala vzdorovat skoro celý zápas a zpočátku i vedla. Nakonec však prohrála a obsadila tak druhou příčku.

Dalším benjamínkem byl nejmladší účastník turnaje Tomáš Novosad v hmotnostní kategorii do 20 kg. Se svým věkovým rozdílem se dokázal poprat a ukázal, že i on má velké vyhlídky do budoucna. Po pěkných bojích obsadil druhé místo.

Další druhá místa v kategorii benjamínků obsadili Adéla Zdražilová v hmotnosti do 21 kg a Karel Novák v hmotnosti do 48,5 kg. Ten narazil na zkušenějšího protivníka a Karel neměl šanci ukázat, co v něm je.

Poslední druhé místo obsadila jediná mladší žákyně Barbora Zlámalová v hmotnostní kategorii do 37 kg. Pěkné bojovné judo předvedl benjamínek Jakub Hanák v hmotnosti do 22,5 kg , který nakonec vybojoval třetí příčku.

Poslední medaili získala Hana Holajová v hmotnostní kategorii do 26 kg. Její výkon stačil na bronz. Jediným závodníkem, který si do Hranic nedovezl medaili, byl Jakub Šatánek v hmotnosti do 41,2 kg.

Kuba měl problémy se vstupem do bojů a pak celý zápas musel dotahovat. I když se mu to ve dvou zápasech povedlo a skóre obrátil ve svůj prospěch, tak si vedení nedokázal udržet a obsadil tak pěkné, i když trochu smolné čtvrté místo.

Slovenská juniorská liga

Ve stejný den rozhojnila hranické starty ještě juniorka Vendula Hlavová (52 kg), která startovala v rámci mezinárodního hostování v nejvyšší slovenské ligové soutěži děvčat za tým Dubnice nad Váhom.

Ligové kolo se konalo v Rimavské Sobotě a hranické závodnici, medailistce z nedávného MČR juniorek, se zde příliš nedařilo a soutěž opouštěla s nepříliš uspokojivým pátým místem.

„Organizačně byl uplynulý víkend naprosto bláznivý, ale nakonec jsme nápor soutěží zvládli a myslím, že jsme i vyšli se ctí,“ zhodnotil trenér Daniel Navrátil

(dan, rn)