Na letošní mistrovství odjelo družstvo reprezentovat celkem 13 judistů, když výpravu tvořilo devět mužů a čtyři ženy. Jako již tradičně, pomýšleli judisté Železa i na medailové umístění a je potěšující že dvě závodnice se probojovaly do boje o medaile.

Na letošním mistrovském turnaji se představilo více než dvě stě mužů a šedesátka žen. Akci si nevynechali ujít ani olympionici Petřikov a Ježek a letošní Mistr světa a Evropy Krpálek.

Účast těchto borců tak dodala letošnímu ročníku úplně jiný nádech. Nejúspěšnější členkou výpravy se stala ve váze do 78 kg startující Veronika Vaňková. Ta prošla sítem zápasů až mezi čtyři nejlepší závodnice, kde se utkala s dlouholetou reprezentantkou a pozdější Mistryní ČR, které podlehla a spadla tak do utkání o třetí místo.

Zde po taktickém výkonu, kdy celé utkaní diktovala tempo, nakonec zvítězila před časovým limitem a do své bohaté sbírky přidala bronzovou medaili. Obdobně se vedlo i věkem ještě juniorce Vendule Hlavové ve váze do 52 kg.

Hlavová se probojovala do boje o bronz, kde však po vyrovnaném zápase podlehla závodnici z Ostravy a připsala si tak cenné páté místo. Na celkové sedmé příčce pak skončila ve váze do 63 kg Lenka Mrázková, která tak nezopakovala svá umístění z předešlých let a letos skončila bez medaile.

Ve stejné váze startovala i Jana Poletinová. Její výkon ale stačil pouze na deváté místo. Mezi muži pak nejlepší umístění vybojovali Jiří Pavelka (81 kg) a Jakub Horák (60 kg), když oba shodně skončili na sedmé pozici.

Ve váze do 81 kg startovalo celkem čtyřicet mužů a Jiří nastoupil k šesti utkáním. Čtyři zakončil vítězně a jen dvakrát podlehl. Tato bilance ale stačila pouze na již zmíněné sedmé místo. Pavelka rovněž doplatil na těžký los, když se utkal hned se dvěma Mistry ČR z předešlých let a oběma jen těsně podlehl. Horák prošel ve své váze mezi osm nejlepších, kde mu stop vystavil borec z Litoměřic nejtěsnějším rozdílem a v opravách opět jen těsně nestačil na závodníka z Jičína.

V nejobsazenější váze turnaje do 73 kg startoval jediný zástupce Železa Adam Jestřebský, který byl adeptem na medaili. Adam měl však smolný den. Z turnaje musel odstoupit pro zranění, když předtím třikrát zvítězil a jednou podlehl.

Podobně skončila akce i pro Martina Řezáče (81 kg), který se v úvodním utkání zranil a z turnaje odstoupil. Muži si pak připsali i dvě 11. místa která vybojovali Martin Mrázek ve váze do 66 kg a Lukáš Kyrych (90 kg).

Dobrý vstup do turnaje předvedl Adam Purgert ve váze do 81 kg. Dokázal dvakrát zvítězit a probojoval se tak mezi 16 nejlepších, poté ale prohrál a do dalších bojů nezasáhl. Úvodními koly pak neprošli ve váze do 81 kg Vratislav Machač i když si připsal jedno vítězství a do 90 kg Lubomír Jakubík.

„Nemůžu být spokojen se ziskem jedné medaile, ale výkon borců byl dobrý, bojovný, měl nasazení. Mrzí mě vypadnutí Pavelky, který prohrál vyhraný zápas a pak ještě zranění Jestřebského a Řezáče. Oba borci mají stabilně vysokou výkonnost a přeji jim brzké uzdravení,“ uvedl trenér Marek Nádvorník.

Marek Nádvorník