I město Hranice bylo navíc již od pátku plné zahraničních sportovních výprav. V hale se totiž konal již XV. ročník Zimního poháru Hranice - Winter Cup 2008, judistické soutěže, kterou pořádá místní KJUS Hranice.

Jde o soutěž obrovského mezinárodního rozsahu, která je nejen zařazena do kalendáře soutěží ČSJu, ale která je povinná i pro jednotlivá reprezentační družstva České republiky.

Tomu, že šlo o jubilejní XV. ročník turnaje, nasvědčovala i početná a nadmíru kvalitní účast. Letošní ročník definitivně potvrdil, že jde o největší podobnou akci na našem území, ale co se týče dívčího a ženského juda, má vynikající jméno i v rámci celé střední Evropy, kde se srovnatelný turnaj rovněž nekoná.

Na čtyřech tatami se během jednoho dne představilo celkem 256 soutěžících z 56 klubů a sedmi států (CZE, POL, SLO, HUN, SVK,AUTa GER). Největšími hvězdami turnaje byly především závodnice Slovinska, jejichž tým Duplek Maribor byl nabit hvězdami a tvoří dvě třetiny reprezentace země.

Jmenovat lze například Kristinu Vršič, v Hranicích vítězku kategorie juniorek do 48 kg a v roce 2007 účastniciMEa bronzovou medailistku z E.Y.O.F. (Evropská olympiáda mládeže), dále Katju Senekovič, hranickou vítězku a bronzovou medailistku z ME 2007 nebo Ninu Miloševič, rovněž bronzovou z ME 2007, a byly i další.

Účastnice E.Y.O.F. aME však startovaly i v českých barvách či v barvách Polska, Slovenska nebo Maďarska. Tak jako naše reprezentantky v kategorii dorostenek a juniorek, měly totiž účast povinnou i členky a adeptky stejných reprezentačních družstev Slovenska.

Škoda jen, že nakonec nemohla přicestovat ještě reprezentace Chorvatska, která svůj start rovněž přislíbila. Z dalších celebrit se na hranický turnaj dostavil například prezident Slovenského svazu juda Ján Krišanda nebo reprezentační trenér družstva dorostenek ČR Jaroslav Švec.

„I když jde o turnaj takového rozsahu, Český svaz juda se k němu chová velmi macešsky a nepodporuje ho žádným způsobem. Veškerá organizace jak finanční, tak i materiální tedy leží na bedrech Klubu juda Hranice.

Poděkování za podporu patří nejen mnoha sponzorům, ale také městu Hranice, které do mládežnického sportu investuje nemalou finanční částku, a v neposlední řadě i mnoha obětavým lidem, členům klubu, jejich rodičům a přátelům, kteří se po dva dny takřka na 48 hodin nezastavili, aby soutěž mohla zdárně proběhnout.

Jen zajištění ubytování a stravy takřka pro sto účastníků z více vzdálených míst stálo mnoho času a nervů. Jinak ale příprava samotného turnaje začíná víceméně již o celý rok dříve a je velkým manažerským uměním vedení klubu, že do Hranic zavítají tak kvalitní zahraniční i domácí soutěžící,“ řekl Dan Navrátil, jeden z hlavních pořadatelů turnaje.

A jak si vlastně vedli domácí soutěžící?

Pořádající KJUS Hranice vybojoval několik medailových umístění a v hodnocení klubů se pohybuje v první desítce: 2. místo: Michaela Cahlíková (+78 kg ženy), 3. místo: Nicola Rašková (32 kg, mladší žačky), Barbora Zlámalová (36 kg, mladší žačky), 5. místo: Vendula Hlavová (52 kg, juniorky), Aneta Šatánková (28 kg, benjamínky), 7. místo: Petra Zlámalová (28 kg, benjamínky).

Z místních klubů se na tatami dále představily ještě závodnice Železa Hranice - 5. místo: Lenka Mrázková (63 kg, juniorky) a Jana Poletinová (63 kg, ženy).

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Klub juda Hranice