Žáci Cementu se postupně utkali s týmy Gwardia I, Orlik Brzeg a Gwardia II a se dvěma vítězstvími a jednou prohrou skončili na pěkném druhém místě. Jako nejlepší hráč turnaje v této kategorii byl vyhlášen Lukáš Kubeša.

„Na turnaj jsme jeli v úzké sestavě, protože spousta našich mladíků je nemocná. O to více mně překvapil výkon kluků v zápasech, kdy jsme prakticky nemohli střídat. Na středu řídil útok Matěj Andrš, který byl ještě v týdnu nemocný, ale právě on tahal rozehrávku celého týmu," sdělil trenér.

Pochvala ale patří všem klukům a hlavně brankáři Radimovi Vaškovi. V kategorii dorostu se borci Cementu utkali se dvěma týmy místní Gwardie a především závěrečný zápas o prvenství byl vrcholem celého turnaje. Po nesmyslném oslabení, kdy se nechal hranický dvoumetrový pivotman Tomáš Mráz zbytečně vyloučit, a odchodu Honzy Ličmana v 5. minutě zápasu do šaten kvůli zranění zad, se nikdo nemohl divit, že v poločase Cementáři prohrávali 8:10. „Vypadli nám dva hráči základní sestavy a nahradit je museli mladí, mnohdy nezkušení hráči. Navíc soupeř byl herně lepší prakticky celý zápas. V obrat věřil málokdo," řekl po zápase vedoucí družstva Rudolf.

Všichni účastníci turnaje

Účastníci turnaje v opole. Foto: Cement Hranice

Zápas se tahal až do 34. minuty, kdy hraničtí dotáhli náskok soupeře ze začátku druhého poločasu. Sestava s mladým Martinem Hanzlíčkem na středu byla těžkou, ale jedinou možnou variantou. Všichni kluci ale zabrali na sto procent a v okamžiku, kdy pět minut před koncem Pavel Kleisl doslova zavřel branku, se soupeř střelecky sesypal jak domeček z karet. Závěrečné minuty se nesly v exhibičním duchu, kdy ze všech hranických hráčů sálala obrovská touha udělat pro výhru všechno.

„Jsem rád, že jsme měli možnost sehrát tak kvalitní utkání. Kluci zjistili, že i když je soupeř herně o něco lepší, jsou ho schopni třeba i porazit. A to se nám dnes povedlo. Kluci bojovali a hlavně hráli celých čtyřicet minut," řekl po utkání trenér. Dorostenci si tedy odváží pohár Zbigniewa Czekaja za prvenství a brankář Cementu Pavel Kleisl cenu pro nejlepšího brankáře.

Turnaj byl zároveň pilotním projektem navazujícím na dlouholetou tradici házené v Opole a v Hranicích. Obě města se dohodla na pokračování, a tak již v létě uvidíme házenkářská družstva z Opole v Hranicích. Turnaj pomohl i v dohodě klubů při spolupráci seniorských týmů. Muži Gwardie Opole jsou nyní na vedoucím místě 1. polské ligy házené a jejich ambicí, dle sdělení Janusze Maksyma, prezidenta klubu, je jednoznačně postup do nejvyšší polské soutěže.

AUTOR: STANISLAV BERÁNEK