Deník vám již dnes přináší kompletní nominaci, ze které vzejdou vítězové v jednotlivých kategoriích.

Jubilejní desátý ročník ankety opět slibuje velkou oscarovou show, na které vystoupí mimo jiné Lenka Filipová či Janek Ledecký.

V minulém roce, kdy slavnostní vyhlášení proběhlo v šumperském divadle, kraloval v nejprestižnější kategorii Nejlepší seniorský sportovec tenista Tomáš Berdych, který se v minulém roce díky finálové účasti na slavném Wimbledonu opět postavil do čela největších favoritů.

Hráč TK Agrofert Prostějov se Sportovcem Olomouckého kraje stal už čtyřikrát, letos mu ale budou konkurovat taková esa jako je Michal Hubník, forvard olomoucké Sigmy a aktuálně nejlepší český střelec, Tomáš Slovák, dvojnásobný mistr světa v družstvech ve sjezdu na divoké vodě a nedávno korunovaný Nejlepší sportovec okresu Olomouc nebo Jana Horáková, nejlepší česká cyklistka, která se pro změnu nedávno stala Nejúspěšnější sportovkyní okresu Prostějov.

Vítězství v kategorii seniorských kolektivů budou obhajovat prostějovské volejbalistky a budou to mít velmi obtížné. Zejména v konkurenci svých basketbalových kolegů či fotbalistů SK Sigma Olomouc.

VyhlášeníSportovce Olomouckého kraje 2009 v Šumperku - společné foto oceněných

Nej sportovec podle čtenářů

Poprvé máte možnost do hlasování zasáhnout i vy, čtenáři Deníku.

Prostřednictvím hlasovacího kuponu, který naleznete každý den v tištěném vydání vašeho regionálního Deníku, můžete až do 31. ledna poslat hlas svému favoritovi v kategorii jednotlivců, ať už seniorských nebo juniorských.

Kdo je podle vás nejlepším sportovcem Olomouckého kraje?

Pošlete nám anketní lístek a zvolte Nejlepšího sportovce čtenářů Deníku, který bude rovněž vyhlášen na slavnostním galavečeru v Moravském divadle.

Tři z vás, co nám pošlete nebo osobně doručíte své hlasy, navíc vylosujeme a obdržíte od nás hodnotné ceny!

SPORTOVEC OLOMOUCKÉHO KRAJE 2010 - NOMINOVANÍ

Senioři

Tomáš Berdych (TK Agrofert Prostějov, tenis) – semifinalista grandslamu Roland Garros, finalista grandslamu Wimbledon, 6. hráč žebříčku ATP, účastník turnaje Masters v Londýně, vyhlášen 4. nejlepším sportovcem ČR za rok 2010, opora daviscupového týmu

Ivana Dvořáková (Klub koloběhu Lipník nad Bečvou, koloběh) – trojnásobná mistryně světa na MS v Itálii (sprint 400 m, kritérium 15 km, maraton 42 km), 1. místo v EP, 2. místo v absolutní klasifikaci žen, 1. místo česká Rollo liga, 3. místo v absolutní klasifikaci žen

Petr Ejem (SKC Prostějov, cyklistika) – 6. místo na MS v hromadném závodě Masters do 55 let, 7. místo na MS v časovce jednotlivců, 2. místo na ME v časovce jednotlivců v kategorii Masters

Ladislav Hanák (ALFA racing Přerov, autocross) – 3. místo na ME v divizi D3A do 1600 ccm

Pavel Hennrich (SMASH GYM KICKBOX, kickbox) – 4. místo na MS WAKO 2010 v kickboxu v disciplíně K-1 v Baku, 1. místo na MČR-K-1, 1. místo na MT CZECH OPEN v Praze , 1. místo na MT Slovak Open – vše v soutěži K-1 do 75kg

Jana Horáková (SKC Prostějov, cyklistika BMX) – 2. místo na MS ve fourcrossu, 3. místo v celkovém hodnocení SP, 6. místo v celkovém hodnocení ME v BMX – 2. místo Francie, 2. místo ČR, 3. místo Norsko

Michal Hubník (SK Sigma Olomouc, fotbal) – čerstvý reprezentant A týmu ČR, opora ligového mužstva Sigma Olomouc, podzimní sezonu odehrál ve výborné formě a vede tabulku střelců Gambrinus ligy se 12 góly

Petra Kamínková (AK Olomouc, atletika) – seniorská reprezentantka ČR v bězích, 1. místo na MČR – 10 km dráha, 2. místa – 5 km dráha a 10 km silnice (Běchovice) – po šňůře 11 výher v řadě „jen“ 2. místo, ve finiši prohrála o 2 vteřiny

Jiří Klíma (AD Cyklo Brodek u Přerova, triatlon) – 1. místo do 24 let na MS v Xteře, mistr Evropy v crosscountry kategorie age group 20–24, 3. místo celkově, 1. místo celkově na MČR

Oskar Král (FAS AČR, historické sportovní automobily) – reprezentant ČR v motoristickém sportu, mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu, 3. místo na Mistrovství Zóny střední Evropy, držitel sportovního ocenění Autoklubu ČR „Zlatá spona“

Leona Kubíková (SK UP Olomouc, judo) – členka reprezentace ČR juniorek a žen, 1. místo na MČR žen do 70 kg, účastnice světových a evropských juniorských turnajů s medailovým umístěním (1x 2. místo, 2x 3. místo)

Kateřina Kyselá (Zábřeh na Moravě, jezdectví) – 2. místo na mistrovství Maďarska, 3. místo na mistrovství Polska, 1. místo mezinárodní dostihy v Polsku a Slovensku

Martin Plšek (Spartak Přerov, kanoistika) – 1. místo MČR na 500 m, 2. místo MČR na dlouhých tratích – 5 km

Viktor Novotný (FENIX SKI Team Jeseník, běh na lyžích) – 2. místo na ME 50 km volně, maratony - 2. místo 20 km klasicky, 2x 1. místo 20 km volně, 2. místo 42 km klasicky

Vít Nosálek (Zábřeh na Moravě, autocross) – 7. místo na ME (10 závodů divize D3A do 1600 ccm), 10. místo MČR – absolvoval pouze jeden závod, který vyhrál

Miroslav Otáhal (Zábřeh na Moravě, autocross) – 1. místo MČR offroad maraton, seriál závodů 4x 1. místo, 4x 2. místo, 2x 3. místo

Pavel Procházka (AMK Biketrial Přerov, cyklistika) – vítěz evropského poháru

Barbora Raníková (DHK ZORA Olomouc, házená) – seniorská reprezentantka ČR
a brankářka interligového družstva, opora týmu, který získal bronzové medaile v interlize WHIL a v play off ČR

Michal Rubáček (KSP Olomouc, sportovní potápění) – seniorský reprezentant ČR, mistr Evropy a světový rekordman na trati 200 BF (krátké ploutve), dále 4. místo na ME na trati 100 m, vítěz závodů SP na 50, 100 a 200 m BF v Itálii

Martin Sitta (Zábřeh na Moravě, kuželky) – 2. místo na MČR mužů, nominován na MS mužů – pro zranění nejel

Vít Slavík, Karel Běhal (VK Olomouc, veslování) – reprezentanti ČR do 23 let, účastníci ME do 23 let v Brestu – 5. místo na osmiveslici, tři tituly na MČR, další přední umístění na regatách doma i v zahraničí

Tomáš Slovák (SK UP Olomouc, kanoistika) – seniorský reprezentant ČR ve sjezdu na divoké vodě, 3. místo na MS ve sjezdu – sprint, 2x 1. místo na MS družstev - dlouhý sjezd a sprint, čtyřnásobný mistr ČR ve sjezdu, 2. místo v absolutním pořadí ve svazové anketě 2010

Ondřej Srubek (KBC Přerov, kick box) – mistr ČR do 86 kg

Zuzana Svozilová (KSP Olomouc, sportovní potápění) – seniorská reprezentantka ČR, pětinásobná mistryně ČR, účastnice ME v Kazani – 5. místo na 800 m a další dvě umístění na 7. místě, dvě vítězství v závodech SP na trati 800 m v Maďarsku a Německu

Radka Štýbnarová (triatlon, horská kola) – 3. místo na MS BIGMAN, 2. místo v celkovém bodování World Triathlete1

Jiří Tkadlčík (Metalpower Přerov, silový trojboj) – mistr světa do 23 let ve váhové kategorii do 100 kg

Seniorské kolektivy

BC DTJ Prostějov – box muži – vicemistr ČR

BK Prostějov – basketbal muži – 2. místo v nejvyšší domácí soutěži Mattoni NBL, 3. místo v Českém poháru

Dukla Olomouc – ženy, šerm kordem – po roční přestávce 1. místo na MČR družstev. Sestava družstva: Daniela Doubová, Dominika Doubová, Barbora Čapková, Marcela Tominová, trenér Jiří Douba

FENIX SKI Team Jeseník – běh na lyžích, smíšené družstvo – 1. místo v extralize smíšených družstev

JK Olomouc – judo muži – 5. místo v extralize, spoléhá na vlastní odchovance

KVP Přerov – vodní pólo muži – 3. místo na MČR

LHK Jestřábi Prostějov – hokej muži – 2. liga ČR

Moravian Dragons – dračí lodě Přerov – 2. místo na MS na 2000 m

Presskan Prostějov – kulečník – 3. místo v česko-rakouské interlize družstev v technických disciplínách, 2. místo na MČR v kvartách

SK Sigma Olomouc – fotbal muži – 3. místo v průběžné tabulce soutěžního ročníku 2010/2011, atraktivní útočný fotbal

SK UP Olomouc – kanoistika ženy, sjezd na divoké vodě – družstvo ve složení Vacíková, Lagnerová, Halašková v disciplínách dlouhý sjezd a sprint – patnáctkrát v řadě mistryně ČR družstev

Sokol Mohelnice – judo muži – 4. místo v extralize

Spartak Přerov – zimní plavci – 3. místo v ČP

TJ Šumperk – házená muži – 10 let ve II. házenkářské lize, třikrát vybojovali postup do I. ligy, po polovině prvoligové soutěže 2010/2011 na 1. místě, v družstvu je aktuálně nejlepší střelec soutěže Tomáš Laštůvka

Tomi-Remont Prostějov – rafting, smíšené družstvo – 1. místo na MS R4 muži slalom, 2. místo ve sprintu, 3. místo v kombinaci, 3. místo ženy, titul absolutních mistrů Evropy R4 muži, mistryně Evropy ve sjezdu R6 ženy, několikanásobní mistři ČR

VK Modřanská Prostějov – volejbal ženy – mistr ČR, vítěz ČP, účastník Champions League

Junioři

Martina Bařinová (SK Přerov, atletika) – 1. místo na MČR na 5 km

Radim Božek (SK UP Olomouc, kanoistika) – juniorský reprezentant ČR, 3. místo na MSJ ve slalomu – družstva, 3. místo na MEJ ve slalomu – družstva, 2x 2. místo MČRD K1 slalom, sprint

Jaroslav Bureš (ŠK Agentura 64 Grygov, šachy) – juniorský reprezentant ČR, 1. místo na
MČR do 18 let, 2. místo v kategorii do 20 let, 2x 1. místo na MČR v rapid šachu (18, 20 let), stálý člen a opora extraligového celku A64 Grygov, účastník MS U18

Tereza Daňková (SK UP Olomouc, plavání) – juniorská reprezentantka ČR, několikanásobná medailistka MČR, výrazné zlepšení výkonnosti s výhledem účasti na ME, příp. MSJ

Michaela Fasnerová (KK Olomouc, rychlostní kanoistika) – juniorská reprezentantka ČR, mistryně ČR na K1 – 200 m, účastnice JME v Poznani – 9. místo na K2 na 500 m, 4. místo na K4 na 500 m v závodě olympijských nadějí

Jakub Filip (SKC Prostějov, cyklistika) – 6. místo na ME 4 km družstva, 8. místo na ME Madison, 9. místo na ME Omnium, 10. místo na MS 4 km družstva, 1. místo na MČR stíhací závod 3 km, 1. místo v ČP stíhací závody

Petr Fochler (canicross) – 1. místo na ME tříčlenné štafety, 4. místo muži, 3. místo na MČR, 2x 1. místo v mezinárodních závodech

Denis Grohman (Fitness AVE Přerov, kulturistika) – 1. místo na MS v Barceloně

František Hajduk (OP Prostějov, lukostřelba) – 9. místo na olympiádě mládeže v Singapuru, 26. místo na ME v hale, 2. místo na MČR hale, 5. místo na MČR venku, 3. místo na MČR v hale dospělých, 3. místo na MČR v hale družstev dospělých

Denisa Haltamarová (Zábřeh na Moravě, dálkové plavání) – 1. místo na MČR zimní plavání 250 m, 1. místo na MČR zimní plavání 500 m prsa, 4. místo na MČR v dálkovém plavání, 2. místo v ČP zimních plavců

Tamara Hašová (FBC Lipník nad Bečvou, florbal) – reprezentantka ČR juniorek do 19 let, 3. místo na MS do 19 let v Olomouci, členka reprezentace žen

Marie Holčáková (JC Železo Hranice, judo) – 1. místo v EP v Portugalsku kadetů do 48 kg, 3. místo na turnaji EP v Rumunsku, 5. místo EP v Teplicích, 1. místo na MČR do 17 let, vicemistryně ČR do 20 let, nejlepší judistka v kategorii kadetů v ČR v anketě pořádané ČSJu

Petr Horvát (Zábřeh na Moravě, orientační běh, plavání) – talent Olomouckého kraje, 1. místo na MČR LOB krátká trať a klasická trať, 2. místo na MČR LOB sprint, nominován pro reprezentaci na ME a MS, 2x 5. místo a 6. místo na MČR v orientačním běhu

Tomáš Hořava (SK Sigma Olomouc, fotbal) – člen reprezentace ČR U21, která postoupila na finálový turnaj ME 2011 do Dánska, svými výkony si vybojoval místo v základním kádru reprezentace i ligového mužstva Sigmy Olomouc

Matouš Hynek (MAPEI Cyklo Kaňkovský, cyklistika) – vítěz ČP kategorie kadetů na silnici, mistr ČR na silnici staršího žactva, 2. místa na MČR – časovka dvojic, bodovací závod na dráze, horská kola, 3. místo časovka jednotlivců

David Klammert (JUDO KLUB Olomouc, judo) – juniorský reprezentant ČR, 1. místo na MČR dorostu do 81 kg, 3. místo v EP, 9. místo na ME kadetů do 17 let

Lukáš Králík (HC Olomouc, hokej) – reprezentant ČR hráčů do 18 let, účastník extraligy juniorů

Tereza Kubáčková (DHK ZORA Olomouc, házená) – juniorská reprezentantka ČR, účastnice ME dorostenek, hráčka interligového celku DHK Zora Olomouc, jeden z největších talentů české ženské házené

Romana Labounková (Bikrosklub Jeseník, bikros, fourcross) – 1. místo na ME v MTB-4X, 2. místo na MS v BMX v kategorii cruiser, 3. místo na MS v MTB-4X

Gabriela Lachnitová (SK UP Olomouc, basketbal) – reprezentantka ČRU 16, úspěšná hráčka mládežnických družstev SK UP Olomouc a Sokola Hradec Králové (hostování), s náskokem vede střeleckou tabulku ligy mladších dorostenek

Parnilla Mendesová (TK Precolor Přerov, tenis) – vítězství na halovém mistrovství Evropy družstev do 16 let, triumfovala na mezinárodním mistrovství ČR a na mezinárodním mistrovství ITF v Brazílii

Marek Minář (Magnus Orienteering Šumperk, orientační běh) – 3. místo na ME dorostu – klasická trať, 5. místo na ME dorostu – štafety, 6. místo na ME dorostu – sprint, 1. místo na MČR – sprint, 2. místo na MČR – klasická trať, 3. místo na MČR – štafety, člen reprezentačního výboru

Martin Novák (AK Olomouc, atletika) – juniorský reprezentant ČR ve vrhu koulí, 2x 1. místo na MČR v kouli (hala, dráha), 1. místo na MČR v hodu diskem, účastník MSJ 2010

Jan Páleníček (Fitness AVE Přerov, kulturistika) – 1. místo na MS juniorů i mužů, 1. místo v soutěži Natural Olympia junioři, 4. místo v soutěži Natural Olympia muži

Michal Pliska (TJ TATRAN RUDA nad Moravou, vzpírání) – nový osobní rekord v trhu 102 kg, 127 kg v nadhozu, ve II. nejvyšší lize ČR 2. místo družstva

Michal Plocek (Spartak Přerov, veslování) – 1. místo v dorostu skif

Adéla Přibylová (Stavební stroje Němčice nad Hanou, krasojízda) – 5. místo na ME v kategorii dvojic juniorek, 1. místo na MČR v kategorii žaček, 1. místo na MČR v kategorie dvojic žaček, 1. místo na MČR v kategorii dvojic juniorů

Kateřina Slouková (Golf Club Olomou, golf) – mistryně ČR v kategorii kadetek do 16 let ve hře na rány, členka a opora družstva dívek do 18 let – 2. místo na MČR družstev a současně opora a klíčová hráčka družstva žen GCO, které jako nováček extraligy žen 2010 obsadilo výborné 5. místo

Jan Smejkal, Vojtěch Schlimbach (VK Olomouc, veslování) – juniorští reprezentanti ČR, účastníci MSJ – 7. místo na 4-, 3x 1. místo MČRJ (4-,8, ..), další přední umístění v domácích mistrovských závodech

Markéta Svozilová (SKP Olomouc, ploutvové plavání) – juniorská a seniorská reprezentantka ČR, účastnice seniorského ME v Kazani – 7. místo na 200 m a další dvě 8. místa, 3 tituly mistryně ČR na 50, 100 a 200 m s krátkými ploutvemi

Petr Šidlo (SK Kulturistika Přerov-Předmostí, kulturistika) – 1. místo na MČR

Johanka Šimková (SK UP Olomouc, orientační běh) – dorostenecká reprezentantka ČR, 3. místo na ME D17 v kategorii sprint v lyžařském OB, 4. a 8. místo v disciplínách klasika a krátká trať, 2x 1. místo na MČR D18 v lyžařském OB, další medailová umístění v mistrovských soutěžích dorostu OB

Helena Tomková (SK Přerov, atletika) – 12. místo na 100 m překážek na MS juniorů, mistryně ČR juniorů na 110 m překážek, 2. místo na MČR do 22 let na 100 m překážek

Mário Wiedermann (Dukla Olomouc, box) – reprezentant ČR kadetů a juniorů do 50 kg, 1. místo na MČR kadetů, 3. místo na MČR juniorů, 2x 2. místo na turnaji olympijských nadějí
a v Evropském poháru, velký talent českého boxu

Hana Wiedermannová (KK Zábřeh na Moravě, kuželky) – 1. místo na MS juniorů v chorvatské Rijece, 3. místo v kombinaci na MS juniorů v Rijece, 1. místo ve sprintu na MS žen rakouském Ritzingu, 3. místo na MČR juniorek v Přerově

Juniorské kolektivy

Femax engineering Hranice – starší žáci, judo – 1. místo na MČR v Ostravě bez ztráty bodu, 2. místo v moravské lize

Golf Club Olomouc – družstvo dívek do 18 let, golf – družstvo dívek do 18 let vyhrálo s přehledem moravskou kvalifikaci a ve finálové soutěži obsadilo 2. místo v ČR, ve stejné sestavě bylo i nejmladším extraligovým družstvem soutěže žen, kde obsadilo výborné 5. místo, ve čtvrtfinále těsně prohrálo s pozdějším mistrem ČR PGC Mittal Ostrava. Sestava: Šauerová, Baková, Sluková, Halaštová. Trenér: Václav Raška

JUDO KLUB Olomouc – starší dorostenci, judo – 1. místo v nejvyšší soutěži družstev dorostenců bez ztráty jediného bodu, trenér: Jiří Štěpán

KVP Přerov – starší žáci, vodní pólo – mistři republiky

KVP Přerov – dorostenci, vodní pólo – 2. místo na MČR

MGC Olomouc – družstvo juniorů, minigolf – 1. místo na MČR juniorů 2010 (Smejkal, Gerža, Staněk, Janich, Blažková)

SK Sigma Olomouc – družstvo mladšího dorostu U17, fotbal – mistr ČR v kategorii U17, vítěz prestižního utkání mistrů ČR a Slovenska, trenéři: Ivo Grecovský, Michal Kalvach

SKC Prostějov – smíšené družstvo, cyklistika – 6. místo na ME stíhací závod družstev, 11. místo na MS stíhací závod družstev, 7x 1. místo na MČR, 2. místo na MČR stíhací závod družstev, 2. místo na MČR časovka družstev na silnici

Sokol Velký Týnec – družstvo juniorek, moderní gymnastika – družstvo vybojovalo titul absolutních mistryň ČR v estetické skupinové gymnastice pro rok 2010 a reprezentovalo ČR na MS v Brně, kde obsadilo 7. místo, úspěšného umístění dosáhlo i na soutěžích Světového poháru v Barceloně a Paderbornu, trenérky: Hana a Renáta Vrbovy

TK Agrofert Prostějov – smíšené družstvo, tenis – mistři ČR v kategorii starší žáci a dorostenci, 2. místo ČR v kategorii minitenis, babytenis a mladších žáků

TJ TATRAN Ruda nad Moravou – dorostenci, fotbal – po podzimních kolech v čele skupiny A OKFS, bez jediné porážky

Trenéři

Zdenek Psotka (SK Sigma Olomouc, fotbal) – navázal na úspěšnou předcházející sezonu. V ročníku 2010/2011 se Sigma pohybuje na samé špici tabulky, předvádí atraktivní útočnou kopanou, která je oceňována fotbalovými odborníky. Neváhá zapojovat do sestavy mladé odchovance klubu, k propagaci fotbalu využívá řadu netradičních akcí – např. tréninky na sídlišti, charitativní akce apod.

Marek Hladil (TJ TATRAN Ruda nad Moravou, fotbal) – trenér všech mládežnických kategorií, v krajské soutěži staršího dorostu ve skupině A OKFS zůstává tým po podzimních kolech bez jediné porážky na čele soutěže

Robert Knebel (SK UP Olomouc, kanoistika) – reprezentační trenér družstva dospělých ve sjezdu na divoké vodě, které získalo na MS devět medailí. Trenér Tomáše Slováka (2x mistr světa, 1x bronz na MS, 4x titul MČR), Karla Slepici (mistr světa v družstvech ve sprintu), Davida Lisického (mistra světa a vicemistra světa v družstvech), Jonatana Šrámka (vicemistr Evropy juniorů v družstvech, 4x mistr ČR)

Michal Marošek (FbC Asper Šumperk, florbal) – trenér reprezentačního družstva juniorek do 19 let, 3. místo na MS do 19 let, které proběhlo v květnu v Olomouci

Vladimír Vačkář (SKC Prostějov, cyklistika) – 1. místo v republikovém hodnocení Českého svazu cyklistiky, 35 medailí z MČR, trenér reprezentantů ČR

Vojtěch Szilva (Sokol Čechovice, zápas) – trenérem mládeže od roku 1979, jeden z jeho svěřenců se zúčastnil ME kadetů, v žákovské kategorii získali jeho svěřenci tituly MČR

Jiří Štěpán (JK Olomouc, judo) – vedení národního týmu kadetů a dorostenců, pod jeho vedením se dvěma závodníkům podařilo nominovat na mistrovství Evropy kadetů 2010