Už do telefonu jste mi říkal, že si ještě ráno půjdete zaběhat. Předpokládám, že je to takřka váš denní rituál. Kolik toho za měsíc naběháte?

Průměrně to vychází asi na sto padesát kilometrů měsíčně. Běhám zásadně pro radost. V mém věku už to snad ani jinak nejde.

Kam chodíte tady v Hranicích a okolí běhat?

Můžu říct, že z devadesáti procent je to v lese. Je to pro mě nejlepší způsob. Začínám v ulici Pod Křivým, pak běžím po Gabrielce a Eliášovou stezkou. Jindy běhám na stadionu nebo na sousední pilinové dráze. Běh ale střídám s chůzí nebo jízdou na kole. To jezdím nejméně do Lipníku a zpátky po cyklostezce. Asi dvakrát až třikrát týdně. Záleží hodně na počasí, ale když není zrovna příznivé, třeba jako letos v květnu, nevadí mi to. V lese jsem i v tu dobu normálně běhal.

Zmínil jste cyklostezku, po které jezdíte. Dá se tam projet i teď, když je po povodních celkem poničená?

Dá se, ale špatně. Člověk si musí dávat větší pozor.

Co vás přivedlo k tomu, že jste se rozhodl běžet v Olomouci?

Byl to můj letošní první závod, ale určitě ne poslední. Připravuji se ještě na nějaký půlmaraton. Ten závod mě zaujal tím, že to bylo v regionu, byl to první ročník. Vzhledem k tomu, že bylo dost horko, rozhodl jsem se nakonec pro běh na deset kilometrů. Byl jsem tam nejstarším účastníkem. Doběhl jsem třiačtyřicátý z téměř sto padesáti účastníků a svou kategorii jsem vyhrál. Běhat se dá i po šedesátce a dokud mi bude zdraví sloužit, určitě toho jen tak nenechám.

Vzpomínáte ještě na své začátky?

Ano, to bylo v roce 1980. Vedl mě teď už zesnulý profesor Jaroslav Novotný, se kterým jsem se vsadil, že s ním pojedu na Košický maraton a zaběhnu ho v limitu, což se taky stalo. Během let 1985 až 1990 jsem se zúčastnil také štafetového běhu Praha – Berlín. Bylo to velmi náročné. V Německu se běželo po samých kostkách a jezdily kolem nás Trabanty a Wartburgy. Teď jsem měl ze zdravotních důvodů několik let odmlku, ale od podzimu zase tvrdě trénuju.

Olomoucký maraton se setkal s problémem. Někteří běžci si prý zkrátili trasu. Jak to bylo?

Byla to zásadní chyba motorkáře, který tam fotil. Odbočil doleva, místo toho aby jel rovně.