„Vzhledem k ročnímu období lze očekávat, že budou cesty rozbahněné, na jednom místě se překonává dokonce potok. Sice tam vede lávka, ale většina závodníků přes něj skáče nebo se brodí. K tomu u nás prakticky kromě jedné krátké spojky v lese nenajdete asfalt, vše jsou cesty a pěšiny vedené lesem a po loukách. Zabrat dá i profil, běžce nečeká žádná rovinka, ale náročné střídání z kopce do kopce,“ uvedl Miloslav Masařík z pořádajícího sportovního klubu TJ Sokol Opatovice.

Vyznavači běhu se v sobotu budou potkávat od rána na opatovickém hřišti. Nerozhodní mohou využít až do poslední chvíle možnost přihlásit se přímo na místě. Jako první přijdou na řadu od 9,45 hodin mladší a starší žáci, aby je od 11 hodin vystřídali dorostenci, junioři, muži, ženy a veteráni.

Dospělí si mohou vybrat z několika variant tratí. Start je pro všechny kategorie společný, podle zvolené distance se však bude lišit barva startovního čísla, aby šlo změřit výsledný čas v souladu s kategorií. Na výběr bude od absolvování 3000 metrů pro mílaře, a tedy jednoho okruhu, přes 6000 metrů po 12 000 metrů, o což bývá tradičně největší zájem. Ačkoliv je nejdelší běh primárně vypsán pro muže, mohou se na něj nahlásit i ženy a po splnění svých 6000 metrů případně pokračovat dále. Řada veteránů nad 70 let naopak volí míli či střední trať.

„Dosud ani jednou nám v závodě nechyběl například místní běžec Bohumil Kučera a potkáme se s ním i tentokrát. Po doběhu bude následovat vyhlášení a na závěr dne budeme losovat ještě bohatou tombolu ze všech startovních čísel,“ prozradil Miloslav Masařík.

Autorka: Michaela Kratochvílová