Mistrovství Evropy mládeže v rakouském Mitterdorfu, kde v září zvítězil, byl přitom jeho druhý mezinárodní závod. „Takový talent jsme tu ještě neměli," přiznává vedoucí horolezeckého oddílu Zora Hradilová, klub trénuje při Středisku volného času v Lipníku nad Bečvou.

Sedmnáctiletý Jakub Konečný patří mezi největší talenty horolozeckého klubu v Lipníku nad Bečvou. V disciplíně lezení na obtížnost je mistrem republiky, letošním mistrem Evropy a v listopadu ho čeká světový šampionát v Číně. Zdroj: DENÍK/Iva NajďonovováVšechno přitom mohlo být jinak – Jakub hrál osm let na housle. I díky tomu má podle některých vycvičený pevný postoj, silné prsty i ruce.

V současnosti trénuje v menší místnosti s lezeckou stěnou, která je vertikálně vzhůru a opatřena různě velkými chyty. Na závodech přitom zdolává i pětadvaceti­metrové převislé stěny.

„Lezení se dělí na tři disciplíny. Lezení s lanem na obtížnost – což je moje parketa, bouldering – který znamená zdolávání problémů technických nebo silových a lezení na rychlost.

Dvě z těchto disciplín čerpají z přírodního lezení, lezení na rychlost je uměle vytvořená disciplína, která by se spíš dala přirovnat k atletické stovce," vysvětluje Jakub.

„Na stěně jsou dané přesné chyty a lezci na nich trénují a snaží se zaběhnout vertikálně vzhůru nejlepší čas," doplnil. Ve volném čase pak Jakub zdolává i stometrové skalní masivy.

Motivací je mu i olympiáda

Sportem žije, mezi jeho další motivace patří kromě šampionátu v Číně také olympiáda – sport bude vůbec poprvé zařazen v roce 2020 na letní olympijské hry v Tokiu.

„Určitě by bylo super se zúčastnit. Jen vidím trochu problém v tom, že zde půjde o trojkombinaci – lezení na rychlost, bouldering i obtížnost – což mnoha lezcům nevyhovuje a bude to pro ně složitější," dodává student zdejší střední elektrotechnic­ké školy.

Trénuje i šestkrát denně, přičemž jeden trénink je dvoufázový. Ve sportu ho podporuje i rodina. „Lezení se u nás nikdo jiný nevěnuje, ale s rodinou jsem od mala chodil na túry a jezdil na kole," prozrazuje své sportovní zázemí.

Jakuba čekají ještě dva roky v juniorské kategorii, pak by rád závodit dále. Ostatně, už teď se mu daří prosadit se mezi dospělými – na mistrovství světa ve sportovním lezení v Paříži byl v mužské kategorii třiadvacátý.

A to byl nejmladším účastníkem. „Rád bych se tomu věnoval dále, i když je těžší se tím uživit, v porovnání s jinými sporty," soudí Jakub Konečný. Svou formu potvrdí ve dnech 7. až 13. listopadu v Číně.