Nejinak jsou na tom i přerovští dragoni. Zeptali jsme se proto kapitána Moravian Dragons Martina Prchala, jakémá jeho posádka cíle.

Sezona 2007 byla bezesporu velmi úspěšnou. Jakých výsledků si v ní nejvíce ceníte?

Sezona byla opravdu velice úspěšná. Co se sportovní úrovně týče, určitě nejlepší za celou dobu existence dračí lodě v Přerově. Já osobně si nejvíce cením vítězství na mistrovství České republiky.

Na tento víkend se opravdu podařilo naladit formu tak skvěle, že naše posádka neměla při účasti všech českých a slovenských posádek (mistrovství bylo otevřené v rámci evropské ligy) prakticky konkurenci.

Tohoto výsledku si nejvíce cením ze tří důvodů. První je účast týmu Nymburka v plné sestavě, našeho již několik sezon největšího rivala a vlastně čerstvě sesazeného trojnásobného mistra Evropy klubů.

Druhým důvodem je styl, jakýmbylo vítězství dosaženo. V cíli nebylo potřeba cílové kamery jako při ostatních závodech Českého poháru.

O výsledku nebylo pochyb i přes kolizi naší lodě ještě před cílem, zaviněnou méně nadaným kormidelníkem lodě jedoucí v dráze vedle nás.

Třetí důvod je malinko z jiného soudku. Naše posádka ladila formu na tento víkend poněkud svérázným způsobem. Týden před mistrovstvím republiky se uskutečnilo v ruském Petrohradě mistrovství Evropy klubových posádek, což byl pro nás vrchol sezony.

Oslavy tří víkendových bronzových medailí se protáhly až do čtvrtečního rána, kdy dorazil Moskva-expres na olomoucké nádraží a oslava byla rozchodem domů samovolně ukončena.

Během pátku se fyzické síly jemně oslabené pravým ruským standardem nějakým zázračným způsobem zkonsolidovaly amy jsme se sešli v dějišti MČR. Došlo k uvolnění veškerého napětí nejen uvnitř týmu, ale i uvnitř každého jednotlivce.

Potvrdilo se, že v tomto kolektivním sportu nejde jen o individuality a svaly, ale také o techniku, cit a souhru, čili hlavu.

Bezesporu dalším ceněným úspěchem jsou již výše zmiňované bronzové medaile z Mistrovství Evropy klubů. Závod byl velice dobře obsazen. Vítězný „ruský“ klub neponechal nic náhodě a povolal do svých řad kanoisty mezinárodního formátu i za cenu toho, že nehovoří plynule rusky.

Nakonec tedy nešlo o obávaný ruský výběr, ale spíše o posádku určenou pro meziplanetární souboj.

Jak vypadala zimní pauza?

Zimní pauza opravdu začala jako pauza. Loňská sezona byla dlouhá a po posledním závodě ve Špindlerově Mlýně bylo potřeba vysadit.

Od Nového roku se však trénuje naplno. Pokud je solidní počasí, přednostmájednoznačně trénink na lodi. Jinak posilovna, pádlovací bazének, spinning, běh, lyže a jiné aktivity.

Oficiální trénink je dvakrát týdně, kdy se scházejí všichni členové posádky a kdy se chodí na loď a do posilovny. Ostatní kondiční trénink si každý člen posádky řídí sám o své svobodné vůli.

Co vás čeká v roce 2008?

Vrcholem a motivací pro tuto sezonu je bezesporu mistrovství světa klubů v malajském Penangu. Mistrovství světa klubů se koná jednou za dva roky, a může zde startovat z každé země pět posádek - klubů.

Mezinárodní Asociace Dračích Lodí (IDBF) organizuje ještě mistrovství světa národů, v tomto závodě se za každý stát účastní jedna „národní“ posádka.

My se tedy chystáme na prvně zmiňované MS klubů. Jelikož v mezinárodní asociaci dračích lodí (IDBF) neexistuje žádný registr klubů, ani nikde na mezinárodní úrovni není vedena příslušnost osoby ke klubu, je název mistrovství světa klubů zavádějící.

V praxi to vede k tomu, že je možno přihlásit prakticky jakoukoli posádku na MS klubů. Trochu podezírám IDBF, zda tento „nepořádek“ neudržuje záměrně, významně totiž zvyšuje sportovní úroveň akce.

Mistrovství světa v Penangu se koná počátkem srpna. Je to zároveň mistrovství Asie dračích lodí a zároveň 29. ročník penangského festivalu dračích lodí.

Festival je dlouhodobě označován za druhou největší a nejvýznamnější sportovní akci Malaysie, hned po Velké ceně Malaysie vozů F1 v Sepangu.

Vrchol sezony je tedy jasný. Jaké však máte cíle?

Vrcholem sezony je mistrovství světa v malajském Penangu. Nechceme ovšem mluvit o pouhé účasti. Vzhledemk tomu, že jsme z podobných mezinárodních akcí, které jsme absolvovali, nikdy neodjížděli bez medaile, cítím jistý tlak.

Máme půl roku nato, abychom tam po finále měli radost a dobrou náladu…

Dalším velkým cílem je organizace Přerovského festivalu dračích lodí. Počet závodníků i diváků festivalu se rok od roku zvyšuje a svým rozsahem se tato víkendová akce řadí mezi největší na Přerovsku.

Myslím, že se z toho stala tradice a mnoho lidí už se na letošní ročník velmi těší, takže je nemůžeme a nechceme zklamat. Je to akce, která v Přerově nemá obdoby, protože se do ní může zapojit úplně každý.

Pádlování na dračí lodi nevyžaduje prakticky žádné dovednosti a veškeré vybavení je závodníkovi zapůjčeno. Je to také výborný stmelovací týmovýsport, který v současné době využívá pro svůj „Teambuilding“ mnohofirem v celé České republice.

Každý rok se hlásí věrní závodníci, ale přibývá i mnohonových posádek z celé republiky. Pro letošní ročník Přerovského festivalu je naplánovaný termín 7. - 8. června, takže pevně věříme, že nám počasí bude přát jako loni a sluníčko bude svítit.

Přijďte se podívat a nebo rovnou zúčastnit do areálu přerovské Laguny a uvidíte sami. Samozřejmě i večerní Dragonparty stojí za to.

Jak se na něj mohou posádky přihlásit?

Veškeré potřebné informace budou k dispozici na našich webových stránkách www.moraviandragons.cz. Informace budou průběžně aktualizovány a doplňovány. Zde najdete také spoustu dalších zajímavostí a článků o nás a naší činnosti.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika