Ten tak během šesti týdnů zkompletoval svou účast na třech nejvyšších turnajích, a to mistrovství Evropy i světa a EYOF, což je olympiáda kadetů, kde závodníci jednotlivých olympijských sportů startují pod vlajkou svých olympijských federací.

Lubomír spolu s další pěticí judistů z České republiky odletěl na EYOF do Finského Tampere, kde se uskutečnil turnaj v judu. Příliš se mu ovšem nedařilo. V prvním kole vypadl po tuhém boji s maďarským reprezentantem. I když byl aktivnějším judistou, do dalších už bojů nezasáhl.

Vraťme se ale k mistrovství světa. Ne každý den máme možnost psát o závodníkovi z Hranic, který se probojuje na mistrovství světa. To není myšleno jen na judo, ale i na ostatní olympijské sporty, a tak si připomeňme cestu, která za touto nominací stojí.

V první řadě je to zdraví, kdy Luboš se dokázal po loňském těžkém úrazu (zlomenina lokte), který si přivodil na kempu reprezentace, dostat do takové formy, že si na kvalifikačních turnajích v Zagrebu a Teplicích vybojoval nominaci na ME do Koperu.

Zde po fantastickém výkonu obsadil sedmé místo a jako druhý nejúspěšnější závodník české výpravy i přímou nominaci na mistrovství světa.

Lubošova váha byla na programu turnaje v pátek, a tak skalní fanoušci, trenéři, ale i sparingové nelenili, v zaměstnání vzali volno a dvanáctičlenná výprava z Hranic a Olomouce vyjela do nedaleké Budapešti podpořit mladého závodníka na jeho zatím nejdůležitější judistický turnaj v životě.

Pod taktovkou mamky Saši rozvinuli fanoušci v hale českou vlajku a netrpělivě očekávali vystoupení hranického Železňáka.

Kolem jedenácté hodiny to přišlo a v prvním kole čekal Luboše soupeř z Jihoafrické republiky. Po prvních třiceti sekundách oťukávání se jal aktivity Jihoafričan, ovšem bez bodového zisku. Soupeř v úvodu vystupoval aktivněji, ale v polovině druhé minuty hranický borec začal soupeře převyšovat a po dvou a půl minutě zvítězil krásným hodem uči mata.

Dvě uklouznutí rozhodla krásný souboj

Ve druhém kole čekal Luboše soupeř z Ukrajiny. Tohoto judistu Luboš dobře znal, neboť s ním prohrál na kvalifikačním turnaji v Teplicích, když ho Ukrajinec jasně převyšoval.

Tento turnaj je však dávno zapomenut a borec Železa Hranice od prvního pokynu k boji do soupeře tlačil a snažil se bodovat. Zkušený soupeř využil v polovině zápasu lubošova uklouznutí a získal nejnižší bodové hodnocení v podobě pěti pomocných bodů.

To Luboše vyhecovalo a v závěru utkání krásnou kombinací srovnal skóre, aby poslal zápas do dvouminutového prodloužení.

I v nadstaveném čase bylo střetnutí vyrovnané. Ve druhé polovině Luboš soupeře atakuje, ten jej obchází a přechází do protiútoku, jenž Luboš vystihne, ale druhé uklouznutí znamená, že Ukrajinec opět získá pět pomocných bodů a v náhlé smrti i vítězství. Luboš tak končí své účinkování na MS ve váze do 66 kg, kde startovalo 44 reprezentantů na šestnáctém až dvacátém místě.

Po turnaji přišel za výpravou i ústřední trenér ČSJu Michal Vachun, který Luboše za výkon pochválil. Řekl, že jeho aktivita byla příkladná a sdělil, že v mladém závodníkovi z Hranic vidí velký potenciál. I tato slova zkušeného trenéra potvrdila, že cesta, kterou Lubomír jde, je správná.

Vedení oddílu v čele s předsedou Markem Nádvorníkem gratulují Lubošovi k jeho výsledkům v celé letošní sezóně a přejí mu hodně klidného odpočinku po náročné sezóně a hlavně zdraví. „Jo a Lubínku nezlob.“