Velkým zážitkem opět bude nádherná atmosféra při startu na náměstí TGM v Přerově, odkud vyjedou silničáři v 8 hodin a bikeři o třicet minut později.

Tradiční silniční vytrvalecký podnik, největší svého druhu na Moravě, se vyznačuje několika specifiky. Má vysokou sportovní hodnotu danou náročností v kopcovitém terénu na trati 217 km s celkovým převýšením 3050 metrů a na 135. kilometru musí cyklisté nastoupat 1650 metrů.

Současně trať umožňuje vyzkoušet síly široké skupině cyklistů, mnohdy i celým rodinám. K tomu je určena nadační padesátišestikilometrová trať na podporu onkologicky nemocným dětem pod názvem Krtek Tour.

Trať je volena tak, aby ji zvládli i méně trénovaní jedinci všech věkových skupin obojího pohlaví a na jakémkoliv kole. V minulých ročnících absolvovali nejkratší silniční trasu v doprovodu rodičů i desetiletí, výjimkou nebyli ani borci s více než šesti křížky.

Mamut má své kouzlo také pro zahraniční jezdce. Ve startovní listině jsou vytrvalci ze Slovenska, Francie, Polska i Rakouska.

Místo na startu silničního maratonu zařazeného do celostátní série pěti vybraných maratonů najdou jezdci s ambicemi, kteří mohou změřit síly s jedním z favoritů, hendikepovaným cyklistou Jiřím Ježkem (vítěz paralympijských her v letech 2000 a 2004 a mistrem světa i Evropy) a dalšími předními českými cyklisty z týmů Sparty, Dukly Praha, Color Brna, kteří budou mít ve svém středu vítěze loňského ročníku, reprezentanta Pavla Zittu.

Z přední řady odstartuje vedle Ježka i jeho kolega z reprezentace hendikepovaných Radim Pavlík a po jejich boku se na trať Krtka vydá na svém handbiku Přerovan Robert Zoubek, jezdící v barvách MiKo Cycles, který je upoután na invalidní vozík a po těžké nehodě se opět vrátil k cyklistice.

Na dlouhé trati čekají jezdce dvě horské prémie (na 35. km Slavkov a na 146. km Tesák směrem z Rajnochovic) a dále jedna rychlostní prémie (na 185. km mezi Chomýžem a Hlinskem pod Hostýnem).

První jezdce z nejdelší trasy můžeme čekat po čtrnácté hodině v cíli na přerovském Výstavišti, kde je budou dekorovat již tradiční hosté Jan Smolík a Michal Klasa, velké postavy naší cyklistiky z let minulých. Bikeři, kteří budou absolvovat pátý ročník, se mohou těšit na trať, která doznala mnoha změn.

Spousta zajímavých pasáží bude k vidění v okolí Čekyňského kopce, v novém úseku v okolí zatopeného Výkleckého lomu i v mnoha dalších technických pasážích, kde si mohou změřit síly s jedním z favoritů, Přerovanem Jaroslavem Obručou.

Kromě oficiálních tras pro dospělé je připraven závod dětí, rozdělený do věkových kategorií od odrážedel až do 14 let, v uzavřeném areálu výstaviště. Ti, kdo se nestihli přihlásit, mohou tak učinit ještě před vlastním závodem.

Dojezd, zázemí a odpolední program je opět na přerovském Výstavišti, kde bude do večerních hodin diskotéka s DJ Cifem a vystoupení skupiny Travellers. Pro diváky je připravena večerní tombola.

Organizátoři především chtějí, aby Mamut přinesl to, o co jde na kole - hlavně pohodu a radost.

(mk)