Mamut Tour 2008 se jel v sobotu na tratích 56 kilometrů (nadační Krtek Tour), dále 135 a hodnocených 217 kilometrů.

Pro premiérové vítězství si na královské trati 217 km k překvapení všech dojel Tomáš Čer z Veloservis teamu. Kdekdo si jistě pomyslel, že není možné postavit kvalitní trať úrovně republikové serie někde v Hanáckých rovinách, ale opak byl pravdou.

Trať, na jejímž vzniku zanechali rukopis bývalí cyklisté, byla „natočena“ v Oderských a Hostýnských vrších. Právě díky tomuto faktu a spojení přírody a kulis malebných vesniček a krajin na trati získává „Mamut“ stále větší oblibu mezi cyklisty.

Maratonská silniční série 53x11 je mezi jezdci vysoce ceněna a Mamut přilákal ke startu tradičně kompletní špičku. Ta už bývá většinou „rozzávoděná“ ze zahraničí, ale teprve úvod domácí série přinese po zimě vyčerpávající konfrontaci. Je proto pochopitelné, že první velký maraton sezony je spjat také s mnoha otazníky a očekáváními.

Do Přerova však dorazili jezdci z Polska, Ruska, Slovenska a Francie, protože zdejší maraton je jeden z šesti vybraných v České a Slovenské republice.

V sestavách předních domácích týmů se objevili z favoritů ve startovní listině Rostislav Krotký (Sparta Praha), paraolympionyk Jiří Ježek (ČATHS), Slovák Pavol Polievka a v neposlední řadě Dominik Patrzykovski ze sousedního Polska.

Jejich přímý duel na domácí půdě měl být rovněž lákadlem přerovské maratonské premiéry. Ježek však již předem avizoval, že první maratonské klání s ohledem na reprezentační povinnosti v Anglii a přípravou na Olympijské hry v čínském Pekingu pojede jako přípravu.

Jako první se na start na náměstí TGM v pod kulisou Přerovského zámku postavili silničáři. V první řadě střežil handbikera Roberta Zoubka v barvách Miko při jeho první velké premiéře zkušený Jiří Ježek.

O půl hodiny později se na trať vydali i bikeři. Silniční trať byla zpestřena dvěmi horskými prémiemi a jednou rychlostní. První horskou na Slavkově a rychlostní u Hlinska pod Hostýnem vyhrál Krotký, jeden z favoritů, a druhou překvapení dne Tomáš Čer.

Početné pole jezdců se rozdělilo již v prvním stoupání na Slavkov, kde si favorité hlídali své soupeře. Porci smůly si vybral po dvou defektech paraolympijský vítěz Jiří Ježek a byl vyřazen z boje o přední příčky.

Ve stoupání na druhou horskou prémii se vytvořila šestičlenná skupina, která vzornou spoluprací držela malý náskok před pronásledovateli. S blížícím se cílem skupina stupňovala tempo, přesto těsně před cílem ujel Tomáš Čer a do cíle na přerovském výstavišti přijel s malým náskokem před skupinou pronásledovatelů.

Střední 135 km dlouhá trať se stala kořistí Petra Bílka z Ostravy a nadační trať Krtek Tour na 56 kilometrů vyhrál Pavel Pastrnek z Velkého Týnce. Druhý dojel Milan Urban z TTS Osek nad Bečvou a třetí příčku obsadil Miroslav Šimeček z MiKo Cycles.

Nově postavená trať MTB (56 km) byla po pátečním vydatném dešti velmi náročná s řadou výjezdů, technických pasáží a sjezdů po mokrých kořenech stromů.

Z lokality tak pořadatelé vytěžili maximuma jediné, co závodníkům komplikovalo život, byla poměrně rozbahněná trať. V kategorii mužů si vítězství v absolutním pořadí odnesl Jaroslav Obruča z Přerova a v ženách pak Lenka Bulisová z Bystřice pod Hostýnem, která tuto trať vyhrála již potřetí.

Přerovský Mamut Tour - Bike byl opět po stránce pořadatelské hodnocen velmi dobře, čímž opět vzrostl jeho kredit. O tom svědčí samotný fakt, že tváří

„Mamuta“ se pro příští léta stává paraolympionik Jiří Ježek, čímž začíná jeho nová spolupráce s městem Přerovem a maratonem.

Již teď mohou pořadatelé nejen účastníkům, ale i divákům slíbit, že na příštím devátém ročníku Mamuta bude mnoho nových překvapení.

Miroslav Kolář