Váhová kategorie do 48 kg pak startovala hned v úvodní den turnaje, to bylo v pátek. Marušku na tomto turnaji podporovala početné skupina příznivců tohoto sportu z Hranic a zejména pak fanoušci mladé judistky Železa Hranice.

V hezkém letovisku upravila Marie váhu v předvečer turnaje, aby v ranních hodinách absolvovala autobusový přesun do 12 km vzdáleného městečka Cottonera, kde probíhal samotný turnaj. Samotný los však nebyl příliš příznivý a do druhého kola přiřkl závodnici z Hranic reprezentantku Slovinska, se kterou má Marie bilanci 1:1.

Po ranní přepravě do haly absolvovala judistka z Hranic ostré rozcvičení a hned po tomto nastoupila jako na tatami do druhého zápasu své váhy. V prvním kole čekala na Marii soupeřka z Kypru. O této závodnici nebylo moc známo, ale Marie nenechala nic náhodě, do turnaje vlétla, svou soupeřku hodila a následně udržela a připsala si tak premiérové vítězství na ME.

Ve druhém kole se pak střetla s již zmiňovanou Slovinkou. Po první oťukávací minutě udělala Marie chybu v úchopu, vykročila za soupeřkou a tato ihned nástupem do chvatu tuto chybu potrestala, Marii hodila a následně udržela. Prohra v druhém kole znamená, že Marie Holčáková obsadila v konečném pořadí 9. místo na Mistrovství Evropy.

Trenér reprezentace Jiří Štěpán po turnaji sdělil: „Marie má na to, aby se prala o medaile s těmi nejlepšími. Dnes jí to nesedlo, ale věřím, že její chvíle přijde na Olympiádě mládeže v Turecku, kam poletí na konci července. Pro mě je EYOF v Turecku vrcholem letošní sezóny a po tomto se rozhodneme, zda Maruška poletí na Mistrovství světa.“

MAREK NÁDVORNÍK