Marie jako jediná závodnice reprezentačního celku kadetů tedy do sedmnácti let splnila již před tímto turnajem nominační kriteria na ME stanovené ČSJu a v průběžném žebříčku Evropské unie juda jí patřila 13. pozice.

Do Portugalska odletěla výprava reprezentace již ve čtvrtek a váha do 48 kg pak startovala v sobotním pořadu turnaje. Cíl před Portugalskem byl jasný – minimálně finále a tím posun na žebříčku mezi osm nejlepších, a tedy nasazení pro Mistrovství Evropy.

Výkon Marušky byl však více než výborný, neboť v konkurenci závodnic ze čtrnácti států předvedla rychlé moderní judo a k postupu do finále ji stačili dva rychlé ipony nad domácí závodnicí a reprezentantkou Španělska.

Ve finále čekal výzva v podobě závodnice Švýcarska, která byla jen těsně za Marií v Evropském žebříčku.

Toto umístění dávalo v očekávání vyrovnaný boj, ale opak byl pravdou, když závodnice Železa Hranice rychlým iponem ukončila zápas a tím i své působení v turnaji.

Připsala si tak své první vítězství na okruhu Evropského poháru a ziskem 50 bodů se posunula v ranking listu EJU na vynikající 5. příčku.

Slavnostní ceremoniál si užila nejen samotná závodnice Marie Holčáková, ale i celá česká výprava, neboť na počest vítězky z Hranic se halou nesla česká národní hymna. Díky telefonickému spojení si tuto slavnou chvilku užili v přímém přenosu i fanoušci Holčákové doma v Hranicích.

Trenér reprezentace dorostu Jiří Štěpán k výkonu řekl: „Nejde jinak, než tento turnaj hodnotit z pohledu Marušky jako výborný, tři krásné rychlé ipony, zisk zlata, prostě super.

Nutno ale dodat, že proto jsme do Portugalska letěli, takže Marie splnila jen to, co jsem ji před turnajem nařídil.“ Po turnaji následuje kemp a celá výprava reprezentace ČR se domů vrátila až ve středu v noci.

Maruška však nebude odpočívat, ale hned se zapojí do tréninkového procese před posledním turnajem série Evropského poháru, který proběhne o tomto víkendu v polském Szczyrku.

MAREK NÁDVORNÍK