Nejvíce se čekalo od děvčat a ty také ambice potvrdily. Nicola Rašková (starší žačky, 40 kg) napravila zaváhání z kvalifikačního turnaje v Týně nad Vltavou a s přehledem zvítězila ve všech utkáních před časovým limitem, když si poradila i se dvěma závodnicemi z Polska a obsadila první místo.

Napodobit se ji snažila mladší žákyně Kristýna Dvořáková, která poprvé startovala v hmotnostní kategorii do 48 kg. V posledním utkání, v boji o zlato, však po vyrovnaném boji podlehla soupeřce výrokem rozhodčích o větší aktivitě a obsadila tak druhou příčku.

Ve stejné hmotnosti hájila barvy KJUS Hranice ještě Barbora Zlámalová, kterou o bronz připravil rovněž až výrok rozhodčích, nutno podotknout, že však zaslouženě. Škoda jen, že chybou v posledních sekundách zápasu připustila nerozhodný stav, když prakticky po celé utkání vedla.

Jediným chlapcem ve výpravě byl Jan Rýznar, který startoval mezi mladšími žáky v hmotnostní kategorii do 55 kg rovněž poprvé. Do medailových bojů bohužel nezasáhl a skončil na sedmém místě.

O den později se ve Velké Bíteši uskutečnil turnaj judo Bítešský rohlík. Soutěž byla určena pro benjamínky, mladší žáky a žačky. Soutěže se zúčastnili i závodníci KJUS Hranice. Nejmladší hranická judistka Vendula Kratochvílová nastoupila v hmotnosti do 21 kg. Prokázala velkou bojovnost a v celkovém hodnocení si odnesla stříbrnou medaili.

Další ze začínajících judistů Jakub Hanák obsadil konečné čtvrté místo. V hmotnosti do 42 kg nastoupil Jakub Bureš a celkově skončil pátý. Poslední zástupkyně mezi benjamínky Petra Zlámalová prošla úspěšně všemi vyřazovacími boji a ani ve finálovém utkání nedala své soupeřce šanci a s přehledem si během deseti sekund odnesla zlato.

Mezi mladší žáky zůstal trochu za očekáváním Jan Rýznar. Poslední dvě hranické judistky se utkaly společně s dalšími soupeřkami v hmotnosti do 48 kg. Zde s přehledem zvítězila Kristýna Dvořáková a jen horším poměrem pomocných bodů skončila na čtvrtém místě Barbora Zlámalová.

Pražský pohár žactva a dorostu 2009 – USK CUP se konal v sobotu 16. května v pražské Folimance. Pořadatelem byl vysokoškolský sportovní klub USK Praha a na tomto jednom z našich největších judistických mládežnických turnajů se výborně předvedli i dorostenci KJUS Hranice. Zdá se, že před blížícím se druhým ligovým kolem 6. června v Hranicích, forma stoupá.

Bez jediného zaváhání do finále prošel Dalibor Ředina. Dokázal si poradit i se svým přemožitelem z kvalifikačního turnaje v Týně nad Vltavou a reprezentantem ČR. Ve finále však svému soupeři podlehl.

Ovšem ani finálové utkání nebylo zdaleka jednoznačné a je zde velká šance na další výkonnostní posun vpřed. Ten učinil i Vladimír Kysela, který neupravoval osobní hmotnost a poprvé tak startoval v kategorii do 55 kg.

Zde se mu však nebývale dařilo, prošel úvodními koly a po porážce v semifinále od účastníka loňského ME, následoval boj o bronz, který Vladimír stejně jako předchozí utkání ukončil vzdáním soupeře a zaslouženě obsadil bronz. O třetí medaili se zasloužil Luděk Pospíšil, který rovněž vybojoval bronzovou medaili. Nedařilo se pouze Lubomíru Hrozovi.

„Nemůžu nebýt spokojen, neboť čtveřici účastníků se podařilo vybojovat tři medailová umístění na kvalitně obsazeném turnaji, navíc i výkony byly na velmi dobré úrovni. Nejvíce mne ovšem potěšily vítězná prodloužení, kde se osvědčila naše zaměření tréninků na vytrvalost v posledních týdnech,“ zhodnotil pražský turnaj trenér Daniel Navrátil.

(nz, dan)