Diváci byli především zvědaví na výkony domácích jezdců v Divizi 3A do 1600 ccm, jenže lídrovi průběžného pořadí Ladislavu Hanákovi ani Petru Švestkovi se závod nevydařil.

V nejsilnější kubatuře do 4000 ccm zvítězil Petr Turek, „plecháčům” kraloval Václav Fejfar a závod Junior Buggy vyhrál Matyáš Zeman.

Hanák skončil pátý

Úřadující mistr Evropy zajel v měřených trénincích třetí nejrychlejší čas, ale do úvodní rozjížďky šel z první pozice, protože jezdci Divize 3A byli rozděleni do tří skupin. Sobotní rozjížďku vyhrál a spát tedy mohl jít s dobrým pocitem.

V první rozjížďce druhého dne obsadil stříbrnou příčku a závěrečnou jízdu opět vyhrál, cožmuvyneslo celkovou druhou pozici na startu finále. Jenže!

„Ve třetí rozjížďce nás překvapila náhlá technická závada. Něco se stalo s převodovkou, protože přestával jít sporadicky náhon na přední kola. Před finále jsme se toho snažili co nejvíce rozebrat, abychom zjistili, kde je příčina,” konstatoval Hanák.

Jenže hned po startu ztrácel a chvíli dokonce jezdil až na sedmé pozici. Naštěstí svou domácí trať zná téměř nazpaměť, což ho vyneslo na konečné páté místo.

„Už na startu se opět ozval nějaký rachot z převodovky a tím pádem jsem jel celé finále na jistotu, protože jsem nevědět, co to udělá,” vysvětlil.

„Celý víkend hodnotím jako relativně dobrý. Ve finále jsem nemusel vůbec dojet, takže zaplať pán Bůh za páté místo. Teď hlavně musíme odstranit závadu, protože takhle se jezdit nedá,” dodal hlavní aspirant na zisk letošního titulu.

Švestka nedojel

Druhý přerovský jezdec v úvodním měřeném tréninku odjel dvě kola a zabalil to, protože podle jeho slov pořadatelé pokropili trať tak, že se na ní nedalo jet.

„Ve druhém měřáku již byla trať celkem rozbitá a nedal se zase zajet moc dobrý čas, takže jsem byl až patnáctý,” sdělil Švestka.

Po startu první rozjížďky byl kolem čtvrtého místa, jenže mu shořela spojka a auto dával dohromady až do půl druhé. V neděli startoval ze třetí řady a dokázal se po startu probít na pátou příčku.

„Pak jsem ještě předjel Šikolu a Waldschmidta, takže jsem skončil třetí. O druhé místo jsem se ještě rval s Martym, jenže ten hodně kličkoval a nedal mi šanci jej předjet,” konstatoval.

Třetí rozjížďka Švestkovi nevyšla vůbec. Hned po startu dostal ránu a svou buginu musel odstavit ještě před první zatáčkou. V béčkovém finále se postavil až do čtvrté řady a asi jen malý zázrak mu mohl dopomoci na druhou postupovou.

Tři kola před koncem zaútočil na Janise Bokse. Ten měl však »velká ramena« a Švestka se ocitl v hodinách. Jakmile se zastavil, vpálil do něj ještě Klaus Horner a bylo po nadějích. V konečném pořadí mu nakonec patřila až sedmnáctá pozice.

„Celý víkend jsem si představoval trošku jinak. Ale takové jsou autokrosové závody. Snad se bude dařit příště,” konstatoval smolař letošní sezony.

Ostatní divize

V královské kubatuře do 4000 ccm zvítězil Petr Turek s šestisekundovým náskokem na Jaromíra Štětinu. Třetí pod šachovnicovým praporkem projel Němec Bernd Stubbe. Plechovým speciálům (D1) vládl Václav Fejfar se Škodou Fabia.

Stříbrný skončil Tamas Kárai a bronzový vavřín bral Alexandr Kvashnin. Roli papírového favorita potvrdil v juniorech Matyáš Zeman, který za sebou nechal Tomáše Pospíšilíka a Karla Kupce.

Výsledky všech divizí

D3: 1. Petr Turek, 2. Jaromír Štětina, 3. Bernd Stubbe (D), 4. Petr Bartoš, 5. Jaroslav Hošek.

D3A: 1. John Lagodny (L), 2. Ondřej Musil, 3. Jiří Svoboda, 4. Manfred Haslehner (A), 5. LADISLAV HANÁK, 17. PETR ŠVESTKA.

D1: 1. Václav Fejfar, 2. Tamas Kárai (H), 3. Alexandr Kvashnin (RUS), 4. Nerius Naujokaitis (LT), 5. Alexandr Faleev (RUS).

D3JB: 1. Matyáš Zeman, 2. Tomáš Pospíšilík, 3. Karel Kupec, 4. Marek Sekanina, 5. Radomír Kupec.

Průběžné pořadí

D3: 1. Petr Turek 144 bodů, 2. Bernd Stubbe (D) 133 b., 3. Petr Bartoš 103, 4. Jaroslav Hošek 101, 5.RomanKeřka 83.

D3A: 1. LADISLAV HANÁK 144, 2. Ondřej Musil 123, 3. Chris Waldschmidt (NL) 109, 4. Christian Freischlad (D) 106, 5. John Lagodny (L) 92, 8. PETR ŠVESTKA65.

D1: 1. Nerius Naujokaitis (LT) 140, 2. Alexander Kvashnin (RUS) 125, 3. Václav Fejfar 118, 4. Tamas Kárai (H) 107, 5. Vadim Makarov (RUS) 83.

D3JB: 1. Matyáš Zeman 151, 2. Tomáš Pospíšilík 139, 3. Marek Sekanina 128, 4. Vladimír Demkin 111, 5. Martin Plachý 81.

Předposlední závod celého šampionátu se jede 20. - 21. září v Maggioře.