Ten také před časem přišel s nápadem zorganizovat nějakou soutěž rádiem řízených modelů, už jen kvůli tomu, že „volní“ modeláři zdaleka netvoří v MOK Hranice většinu.

Z velkého počtu možných kategorií nakonec vybrali RCEJ, tedy „lidovou“ kategorii rádiem řízených větroňů poháněných elektromotorem. Průměrný model pro tuto kategorii má rozpětí kolem 1,5 metru a hmotnost okolo půl kilogramu.

K pohonu lze použít pouze předepsaný elektromotor, druh a počet článků pohonné baterie je také pevně stanoven pravidly. Letová úloha spočívá v tom uletět čas co nejpřesněji k deseti minutám a přistát co nejblíže k určenému bodu, přičemž motorový let probíhá první minutu, pak už motor zapnout nelze.

Bodové hodnocení se pak sestavuje z letového času a maximálně sta bodů za přesnost přistání. Soutěž se létá na čtyři kola, přičemž výsledek nejhoršího kola se do výsledného pořadí nezapočítává.

První soutěže kategorie RCEJ a vlastně hranické první soutěže rádiem řízených modelů se ujal Jan Vališ za vydatné pomoci ostatních členů klubu. Už na první organizační poradě dva týdny před soutěží bylo jasné, že Vališ nehodlá ponechat nic náhodě a nezapomíná na sebemenší detaily.

Ovšem i tak bylo nutné požádat o pomoc zkušenější členy LMK Polanka, kteří už tyto soutěže organizovali. Na soutěž se prezentovalo celkem 29 modelářů. Díky dostatku časoměřičů mohli pořadatelé vytyčit pět startovišť a soutěžící rozdělit do šesti skupin.

Slunečné, teplé a větrné počasí zdaleka nebylo ideální, jak by se mohlo na první pohled zdát a uletět celých deset minut se podařilo jen málokomu. Domácím závodníkům se docela dařilo.

V první půli vedl průběžné pořadí Radovan Sohr následovaný Stanislavem Vinklárkem. Ve třetím kole se ovšem Radkovi nepovedlo přistání a převrácení modelu na záda pak znamenalo nulu za přistání a ztrátu vedoucí pozice. Vítězi soutěže, Ivanu Havlíkovi z Paskova, se ve čtvrtém kole podařil skvělý let. Přistál sekundu před limitem a za přistání ztratil jen pět bodů. C

elkově druhý Radek Malčík z Mariánského Údolí získal současně i cenu pro nejlepšího juniora. A jak tedy dopadli domácí? Stanislav Vinklárek se umístil na skvělé třetí příčce, Radek Sohr byl pátý, Petr Blaťák osmý celkově a druhý mezi juniory a Vojtěch Zima třiadvacátý.

Během soutěže se nevyskytly žádné závažnější problémy. Velmi kladně bylo hodnoceno občerstvení, které zajistili manželé Kubicovi, i možnost vychutnat si ho ve stínu přístřešku.

Hladký průběh ocenili již druhý den na svých stránkách členové LMK Polanka. Svůj nesporný podíl na tom měli sponzoři akce, ovšem největší dík patří všem členům MOK Hranice, kteří se na této akci první svého druhu podíleli. Doufejme, že je nadšení a ochota v budoucnu neopustí a „Hranická Ejka“ se stane tradičním soutěžním setkáním.

(md)