Modelářských soutěží jsme se nejen zúčastňovali, ale několik jsme jich také uspořádali.

Neméně důležitou součástí aktivit našich členů je práce s mládeží. Sportovní činnost provozovali členové klubu s modely v několika kategoriích.

Tou tradiční a nejúspěšnější jsou svahové magnetem řízené kluzáky (F1E). V poměrně nové kategorii rádiem řízených parašutistů (RCPa) se naši členové prosazují již druhým rokem, zatímco do kategorie rádiem řízených modelů s elektromotorem (RCEJ) vstoupili právě v této sezoně.

Ti nejmladší sportovci se věnují kategorii házedel (H), která zdaleka není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá.

Největším úspěchem v minulém roce bylo zařazení Vojtěcha Zimy do seniorské reprezentace v kategorii F1E pro mistrovství světa, které na přelomu srpna a září pořádal rumunský modelářský svaz v pohoří Bogota poblíž města Turda.

Na tomto nejprestižnějším klání sezony Vojta obsadil 26. místo v soutěži jednotlivců a byl členem družstva, které celkově obsadilo šesté místo. Dále se zúčastnil soutěže Světového poháru, přičemž v celkovém hodnocení seriálu obsadil pátou příčku jako nejlépe umístěný Čech.

Říjnového mistrovství ČR ve stejné kategorii pořádané na svazích Rané u Loun vyhrál a obhájil tak titul mistra republiky.

Díky těmto skvělým výsledkům setrval Vojtěch Zima v reprezentaci i pro rok 2008 a zúčastní se mistrovství Evropy, které se bude konat v Německu na mezi plachtaři a modeláři populárním kopci Wasserkuppe.

V žákovské kategorii soutěžních házedel náš klub úspěšně reprezentoval Petr Blaťák, když skončil první v Lize volných modelů Olomouckého kraje a na mistrovství ČR žáků v Ústí nad Orlicí se pak umístil na 20. pozici.

Soutěžní kategorii RCEJ si loni poprvé vyzkoušel Stanislav Vinklárek, který v celkovém hodnocení seriálu Mig- Cup Valašská termika 2007 obsadil 23. místo.

Jan Vališ a David Konečný reprezentovali náš klub na divácky atraktivní soutěži RC parašutistů v Tachově, přičemž obsadili první, respektive čtvrté místo.

Jan Vališ byl také nominován do družstva ČR, které se zúčastnilo mezinárodního mistrovství Německa v této kategorii, a coby nováček obsadil třicátou pozici.

Ovšem za soutěžením jsme nejenom jezdili my, ale také ostatní modeláři přijeli k nám. V březnu jsme za docela drsných povětrnostních podmínek uspořádali dvě soutěže Světového poháru v kategorii F1E na svazích u Nového Jičína.

Ale nejen soutěžním kláním živ je Hranický modelář. S velkým zájmem diváků i kolegů se setkala účast našich pilotů na šesti propagačních vystoupeních v rámci dětských dnů a ostatních modelářských show.

Martin Dietl se spolu se čtyřmi kolegy z ostatních koutů republiky zúčastnil největšího evropského elektroleteckého setkání u města Aspach v Německu.

Z této akce přivezl příslib účasti známých německých modelářů na letošním Hranickém Jeti model meetingu, který je tradičně naplánován na srpen.

A co výše zmíněná práce s mládeží?

I v tomto školním roce se vedení modelářského kroužku při DDM v Hranicích opět ujali naši členové, pan Boráň a slečna Václavíková.

V současné době má náš modelářský klub 24 aktivních členů, včetně dvou juniorů. Tento rok plánujeme uspořádat čtyři soutěže.

První dvě už jsou za námi a další bude pro rádiem řízené modely poháněné elektromotorem, tedy kategorii RCEJ. Ta se uskuteční 31. května na letišti ve Všechovicích.

No a tou poslední by měla být soutěž v divácky atraktivní kategorii rádiem řízených parašutistů, která je naplánovaná na 28. a 29. června na modelářské ploše letiště v Drahotuších.

Jan Vališ a Martin Dietl