Na státní svátek, v neděli 8. května, měli hraničtí házenkáři místo volna na programu v pořadí už šesté utkání nadstavbové části. Před Cementáři tentokrát stál soupeř ze Zubří.

Valaši mají ještě stále reálnou šanci vybojovat mistrovský titul a svou naději na jeho zisk přijeli přiživit na půdu trápících se Hranic.

V průběhu týdne navíc vedení TJ Cement Hranice odvolalo trenéra Hegara, s nímž odešel také téměř celý realizační tým. Na lavičce domácích si tak premiéru odbyl Libor Hrabal, který v minulosti působil na lavičce Kopřivnice.

TJ Cement Hranice – HC Gumárny Zubří 27:30 (11:17)

Jako by to bylo pravidlem, na nadstavbovou část v Hranicích příliš lidí nechodí, a výjimkou nebyl ani tento zápas. Tentokrát však přece jen atmosféře v hale pomohli i početná skupina fanoušku z Valašska.

Při úvodním představení hráčů a členů realizačního týmu Hranic se někteří fanoušci divili tak, že zapomněli tleskat. „My chceme Hegara!“ rozléhalo se před zápasem halou v Hranicích.

Kdo čekal, že nový trenér přinese do týmu Cementu impuls, který by hráče mohl nakopnout, nebyl v samotném úvodu určitě zklamaný.

Běžela čtvrtá minuta a po brankách Galuse a Bajgara vedli domácí 2:0. Zubří, kterému úvod zápasu utekl, se ale rychle oklepalo a pětibrankovou šňůrou otočilo skóre na 2:5.

Dopomohlo mu k tomu hlavně množství technických chyb a také nedůrazná koncovka Hranic.

Tým Cementu se snažil co nejrychleji se na soupeře dotáhnout, ale časté ztráty míče a nepřesná střelba srážela tuto snahu na bod mrazu.

Jediný, který akcie domácích v těchto chvílích držel nad vodou, byl opět skvěle chytající Kučerka. Ale ani on nemůže chytit všechno a Valaši, kteří první poločas zcela ovládli, postupně své vedení navyšovali.

Poločasový výsledek 11:17 ve prospěch hostů budiž jasným důkazem. Hranice se v první půli dopustily celkově třinácti technických chyb, a když už se dostaly na dostřel Malinovy svatyně, míč končil často mimo nebo v rukou brankáře.

Druhé dějství začalo přesně tak, jak skončilo to první. A sice pod taktovkou Valachů. Ti si udržovali pohodlné vedení a pokračovali v navyšování náskoku. To však skončilo velmi záhy.

Ve 37. minutě hosté ještě vedli pohodlným rozdílem sedmi branek 19:12, ale poté přišlo z mrtvých vstání domácích.

Hranický tým, podporovaný hrstkou věrných fanoušků, nevzdal boj proti aspirantovi na titul a ve 43. minutě snížil své manko téměř o polovic na 17:21 ze svého pohledu.

Utkání tak nabíralo nový náboj a probuzení Cementářů mohlo zavdat na zajímavou koncovku. K ní ale nedošlo.

Hráči Zubří, vědomi si důležitosti zisku dvou bodů z tohoto zápasu, vzali otěže duelu opět do svých rukou. Navíc domácí se začali vracet ke hře z první půle, ztrátám a nepřesné střelbě.

Jako výsledek těchto nešvarů ve hře Hranic byla 51. minuta a pohodlné vedení Valachů 27:20. Ti poté závěrečnou desetiminutovku dohrávali už jakoby spíše z povinnosti a dovolili domácím korigovat skóre.

Konečný výsledek 27:30 ve prospěch Zubří, znamenal jednak přiživení naděje Valachů upínající se k titulu, tak také šestou porážku v řadě Cementu.

Hranice tedy stále čekají na první bod v nadstavbové části. Další utkání odehrají Hrabalovi svěřenci příští sobotu 14. května na půdě Dukly Praha, taktéž mužstva, které má stále reálnou šanci získat mistrovský pohár pro vítěze.

„Nejdříve gratuluji Zubří k výhře, samozřejmě jsme ten dnešní zápas chtěli odehrát lépe po taktické stránce. Hlavně jsme nezvládli tu první třicetiminutovku, neboť jsme si řekli, že Zubří nesmíme pustit do rychlých protiútoků. Bohužel se nám „podařilo“ vyrobit velké množství technických chyb a ani vypracované šance jsme nedokázali proměnit. Výsledkem toho bylo pohodlné vedení a klid pro Zubří. Jsem rád, že se nám alespoň ve druhém poločase podařilo proměňovat šance a myslím si, že i obrana na ten postupný útok Zubří fungovala velmi dobře. Snažil jsem se zapojit do zápasu všechny hráče, někoho méně, někoho více. Na začátku zápasu nám chyběla bojovnost, možná to bylo způsobené tím, že hráči si prostě řekli: „No však o nic nejde, prostě to odehrajeme“, ale takhle to být nesmí a i z tohoto hlediska si myslím, že jsme pak ve druhém dějství podali daleko lepší výkon a ukázali také vůli něco s tím zápasem ještě udělat, což se nám si myslím i svým způsobem podařilo,“ okomentoval svou premiéru na lavičce Hranic Libor Hrabal.

Je s podivem, že ještě před deseti dny se předseda TJ Cement Karel Magrla vyjadřoval tak, že bývalému trenérovi Hegarovi nabídne dodatek ke smlouvě, aby mohl letošní sezonu dotáhnout do konce.

Na dotaz redaktorů Deníku se v čase nedělního oběda odmítl vyjádřit.

Na pozápasové tiskové konferenci byl kromě obou trenérů přítomen také vedoucí mužstva, ten ale upozornil, že se jedná o interní záležitosti TJ Cement a jen Karel Magrla je oprávněn o nich mluvit.

Marek Smolka