„Jedná se o mistrovství české republiky, takže zde budeme mít zastoupení absolutní české špičky. O pořádání těchto soutěží z pravidla zažádají samy oddíly. Klub Železo Hranice požádal o pořádání právě mistrovství juniorů a svaz nás vybral," sdělila předsedkyně Olga Chytrá.

„V současnosti máme v Hranicích spoustu talentovaných mladých judistů, tak jsme jim chtěli dát možnost prezentovat se na vrcholném turnaji před domácím publikem," dodala předsedkyně.

„Judo je olympijský sport, jeden z mála bojových, který se na olympiádu dostal, takže se jedná o prestižní sport. Soutěž juniorů už je v těsné blízkosti seniorské kategorii, protože se jí účastní judisté do jednadvaceti let. Tyto závody jsou tak velice sledované, protože se zde, stejně jako v ostatních sportech, ukazují největší adepti na budoucí úspěch v seniorských kategoriích," upozornil ředitel turnaje Adam Purgert.

Už 200 přihlášek

Počet účastníků se organizátoři dozvědí až v samotný den závodů, avšak již nyní očekávají více než dvě stě přihlášených.

„Určitě tu budeme mít ty nejlepší judisty ze všech kategorií, kteří slaví pravidelně úspěchy v závodech Českého poháru. Uvidíme, jaký bude celkový počet účastníků, nedá se to teď přesně odhadnout," doplnil Adam Purgert.

Pro případné pořádání akcí podobného významu i v budoucnu je podle ředitele turnaje důležitá divácká kulisa, která se podaří v Hranicích vytvořit.

Kromě výborných výsledků hranických závodníků a dobrého zázemí Hranicím k pořádání tento rok jistě pomohl i zvuk jména Marka Nádvorníka, dlouholetého hranického trenéra, který je v současnosti prvním místopředsedou Českého svazu juda. 

Autor: David Král