V sobotu se na Bečvě konaly Pohár základních škol a Pohár středních škol. Samostatnou kategorii tvořila Školička Skalička s dětmi od prvního do pátého ročníku. Vysloužila si pohár pro nejmladší posádku a dětské šampaňské.

Po školních soutěžích odstartoval Pohár o Moravskou bránu na dlouhou trať, jež měřila přibližně 1250 metrů. Startovalo se letmým startem před loděnicí a jelo se k teplickému mostu a zase zpátky, celkem se třemi otáčkami.

Nejrychlejší byl Dračí dech z Hranic, druhý skončil Ptáček Kojetín a bronz sklidila rovněž kojetínská posádka – Akord. „Bylo potěšující, že se na tuto náročnou dlouhou trať pustily i dvě školy,“ konstatovala hlavní organizátorka závodů Šárka Dohnalová.

Školáci a studenti si ještě v sobotu stihli odjet finále, posádky dospěláků si musely počkat na závěr festivalu do neděle. Na startu se postupně střídali závodníci z ženské kategorie dračic, smíšené kategorie Funn a firemních posádek. Každý bojoval jednak ve své kategorii a pak ještě v celkové Grand Prix.

„Jsem moc ráda, že nám vyšlo počasí a že se letos oproti loňskému roku zúčastnilo více škol,“ uvedl Dohnalová. Vloni jich bylo osm, letos dvanáct. Přibylo ovšem i diváků. „V sobotu jich tady byly minimálně čtyři tisíce a v neděli odhadem tak dva a půl,“ uzavřela s potěšením Dohnalová.