Na tomto prestižním turnaji nemohla chybět ani výprava Železa Hranice, která čítala rovných deset závodníků. Hned sedm se jich představilo v sobotu a trojice v neděli

První den přinesl klubu Železo Hranice medailový úspěch, který je o to cennější, že jej získal závodník v nejobsazenější váhové kategorii celého MČR do 73 kg, kde se představilo hned 41 judistů.

Své kvality zde předvedl Adam Jestřebský, který byl sužován probíhající chřipkou, ale srdcem bojovníka předvedl jak se o mistrovský kov bojuje. Po tříměsíční tvrdé přípravě se rozhodl, že boj o medaili nevzdá a v zápasech prokázal vůli vyhrát.

Spíš než se soupeři bojoval s oslabeným organizmem. Adam byl trenérem národního týmu nasazen jako čtverka, což znamenalo, že v boji za medailí musí nastoupit k šesti zápasům.

Hned v prvním kole narazil na borce z Karviné, kterého po tuhém boji udolal, aby v dalším utkání doslova převálcoval závodníka z Litoměřic. Ve třetím kole narazil na svého dlouholetého kamaráda z Brna, aby tento zápas byl ukončen po dvou minutách diskvalifikací Brňana pro zakázanou techniku. V semifinále na Adama čekal další mladý borec, ale ani tento na Železného Adama nestačil.

Ve čtvrtfinále pak na oslabeného bojovníka z Hranic narazila republiková dvojka, která nelítostně po dvou minutách zápas ukončila hodem. Adam tak po prohraném zápase musel nastoupit ještě k boji o 3. místo, kde došlo k souboji generací. Dlouholetý výborný reprezentant z Prahy chtěl ukončit Adamovo tažení.

V první minutě diktoval tempo ujal se vedení, ale přesně v polovině zápasu nastoupil Jestřebský svou osobní techniku a krásným hodem zápas ukončil. Připsal si tak na své konto první cenný kov z kategorie seniorů a vzhledem k věku lze předpokládat, že to není poslední úspěch. Po vítězném hodu se Adam doslova došoural za ochranou bariéru a zcela oslaben padl a jen pohledem sledoval jak zbytek výpravy oslavuje jeho výborné vystoupení. Další slušný výsledek získala Barbora Jestřebská, která startovala ve váze +78 kg, kde sahala po medaili. Od bronzu ji dělilo pouze 7 sekund.

Pak se dopustila školácké chyby a obsadila slušné 4. místo, což je po dvouleté pauze slušný návrat. Dobře se prezentoval i dorostenec ve váze do 66 kg startující Lubomír Holčák, který obsadil solidní 9. místo. Na šestnáctiletého závodníka je to výborný výkon a Luboš tak dobře zakončil vynikající sezonu, v níž obsadil 7. místo na ME a 16. až 20. místo na MS.

Ve váze do 63 kg startovala zkušená závodnice Jana Poletinová, která v konečném pořadí získala 7. místo. Hned čtyři závodníci obsadili 9. místo. Kromě zmiňovaného Holčáka pak ve váze do 60 kg dorostenec Jan Mazan a Jakub Horák a ve váze do 57 kg žen Vendula Hlavová. Jan Mazan jel na turnaj získávat zkušenosti a byl to jeho první start mezi seniory, a to ve vyšší váhové kategorii.

Jakub Horák nepředvedl optimální výkon a z výsledku byl zklamán. Vendula, kterou sužovaly zdravotní problémy, předvedla maximum, ale na lepší umístění to nestačilo. Na 11. místě pak skončili zkušení borci Martin Řezáč (do 73 kg) a Jiří Pavelka (do 81 kg), kterých se nejvíce dotkla změna pravidel těsně před turnajem. Úvodními koly pak neprošel ve váze do 81 kg startující Vratislav Machač.

„Z turnaje mám dobrý pocit. Bojovali jsme o dvě medaile a jednu získali. Změna pravidel postihla naše nejzkušenější, ale takový je trend juda. Mladí borci se přizpůsobují a je čas na to přeučit je na nové techniky. Gratuluji Adamovi k medaili a zejména oceňuji to, jak bojoval a ukázal, že má srdce bojovníka,“ zhodnotil trenér.

Marek Nádvorník