Nejmladší Marian Ryška si v kategorii sedmiletých počínal velice zkušeně a po třech kvalifikačních jízdách postoupil rovnou do finále. Zde se hned po startu zařadil mezi vedoucí skupinku a po výborné jízdě dojel na třetím místě.

Další z finalistů, kteří po kvalifikacích postoupili byli Martin Mikuš, který si ve finále dojel pro šestou pozici a Ondřej Kovář, jenž se umístil hned za Martinem na sedmé příčce. Pavel Machanec si v opravné jízdě na finále vyjel pátou pozici a celkově tak skončil jedenáctý.

Smolný den si v Pardubicích vybral Míša Křištof. Ve všech kvalifikačních jízdách zvítězil, ale ve finále ho potkala smůla. Z prvního místa jej vyřadil borec jedoucí za ním, který mu na jedné z překážek padl na zadní kolo a byl z toho hromadný pád. Nakonec tedy sedmé místo a několik odřenin pro Michala Křištofa. Jeho bratr Jan, letos jezdící jako nováček v kategorii Junior, předváděl skvělé jízdy.

Ve sloučené kategorii s jezdci Elite se probojoval až do semifinále a následných oprav na finále. V těch dojel na čtvrtém místě a celkově tak bral místo desáté, které mu vyneslo vítězství mezi juniory.

Dalším domácím podnikem byl úvodní závod Česko-moravského poháru v Nižboru u Berouna. Na této dráze, vystavěné v nádherné přírodě na břehu Berounky se sešlo přes 150 jezdců z Česka, Slovenska a Německa. O zábavu se postaral herec Tomáš Hanák, který je duchovním otcem a patronem nižborského oddílu a po celý den se věnoval nejen pořadatelským povinnostem, ale i divákům a jezdcům.

Hraničtí bikrosáci se probojovali do finále

Šestice hranických jezdců po celý slunečný den podávala skvělé výkony a trio ve složení Michal Křištof, Martin Mikuš a Marian Ryška se opět probojovalo až do finále. Tam si nejlépe vedl Michal, který se hned po startu zařadil na druhé místo, jež si držel až do poslední zatáčky.

V té však předvedl raketové zrychlení a dotáhl se na vedoucího jezdce. S ním finišoval společně až na cílovou čáru, kterou nakonec projel o půl kola dříve hranický borec.

Výborně si vedli i další dva jezdci. Mikuš, který po dobrém startu vyjížděl na páté pozici si v první zatáčce ještě polepšil o příčku a následně se zkušeně vyhnul pádu vedoucí závodnice a zařadil se na druhé místo, které urputně hájil až do cíle. Ryška se rovněž po zdařilém startu usadil na čtvrté pozici a tu si skvělou jízdou udržel až do cíle.

Zlepšený výkon předvedl Pavel Machanec. Bojoval o každou pozici až na cílovou čáru, což mu nakonec vyneslo postup do oprav na finále, ve kterých zajel čtvrté místo a celkově tak skončil desátý. Dvě příčky za ním skončil další hranický jezdec Ondra Kovář.

Těžkou pozici měl Jan Křištof. Na tento závod byla totiž pro kategorii Elite vypsaná značná finanční odměna, což přilákalo téměř celou bikrosovou špičku v čele s loňským mistrem ČR Lukášem Tammem.

Honza v těžké kvalifikační skupině zajel čtvrté a dvakrát páté místo a následovaly opravy na semifinále. V těch dojel na třetí pozici a celkově tak bral 17.místo. Všichni finalisti si pak na stupních vítězů mohli převzít od Tomáše Hanáka nádherný broušený pohár z místní sklárny.

(bmx)