Na Hané sice nemají už v kontextu umístění v pořadí krajů v předchozích ročnících vítězné ambice, cíl si však předsevzali jasný.

„Úspěchem by bylo umístění v elitní devítce pořadí jednotlivých výprav,“ deklaruje cíle krajské reprezentace její vedoucí Jan Švec.

Pod pojmem Olomouc si zřejmě valná většina lidí představí úrodné lány obilí a rovinu, rozhodně ne zasněžené svahy.

Olomoucký kraj však není jen hanácká metropole, neboť severně od ní leží masiv Hrubého Jeseníku, který už se za ráj zimních sportů rozhodně považovat dá.

A tudíž ani moc nepřekvapí volba sportovních odvětví, v nichž by měli hrát zástupci krajské reprezentace prim.

„Věříme si na medaile v alpském a běžeckém lyžování,“ nastínil očekávání jeden z hlavních šéfů celé výpravy Jan Švec.

„Historicky jsme v nich nejúspěšnější, snad se to potvrdí i letos,“ doufá.

„Medaile by ale letos mohla cinknout i v ledním hokeji,“ dodává Švec další tip.

Právě tento populární kolektivní sport zažívá v kraji velký vzestup, což se projevuje i na zastoupení v seniorských profesionálních soutěžích.

Kromě extraligové Olomouce se daří i klubům v Prostějově a Přerově, jež hrají WSM ligu, Šumperk pak letošní sezónu zahájil v třetí nejvyšší soutěži.

Logickým vyústěním zmíněného trendu je pak i větší podpora mládežnických týmů, které se taktéž prosazují mezi tuzemskou špičkou.

Naposledy v "devítce" před 12 lety

Zda se vzestup krajského hokeje potvrdí i na Olympiádě dětí a mládeže, je již však na samotných hráčích. Na loňské olympiádě totiž skončil výběr Olomouckého kraje až devátý, tedy daleko od stupňů vítězů.

„Želízko v ohni máme rozhodně i v tanečním sportu. Sourozenci Borůvkovi jsou úřadující republikoví šampioni, měli by tak patřit do nejužšího okruhu favoritů,“ zmínil Švec velké hvězdy výpravy, které sbírají velké úspěchy na celostátních i mezinárodních soutěžích.

V rámci Zimní olympiády dětí a mládeže se mladé páry z celého Česka budou poměřovat v soutěži deseti tanců, na mistrovství světa ve stejné disciplíně letos dosáhla zmíněná sourozenecká dvojice dvacátého místa v konkurenci nejlepších světových tanečníků. Jejich chvíle přijde na řadu třetí den Her ve Smetanově domě v Litomyšli.

I přes zmíněné ambice se drží Olomoucký kraj při zemi. V posledních letech totiž končíval v pořadí krajských reprezentací na zimních olympiádách na chvostu tabulky.

„Zkusíme zaútočit na nejlepší devítku!“ burcuje vedoucí výpravy Jan Švec, jinak vedoucí oddělení sportu a volného času na krajském úřadě.

Naposledy tuto metu pokořila olomoucký výběr na zimní olympiádě před dvanácti lety, kdy se mladé naděje z celé republiky podívaly do Královohradeckého kraje.

Vlajkonošem Ondřej Bank

Velkou motivací by měl být už samotný patron výběru nejlepších sportovců kraje a jeho vlajkonoš, kterým se pro letošek stal samotný Ondřej Bank, jeden z nejúspěšnějších českých alpských lyžařů posledních dekád.  

„Během jeho aktivní kariéry jsme ho jako kraj podporovali, Ondra nám tak už v minulosti přislíbil, že nám to touto cestou vrátí. Kvůli jeho dřívější vytíženosti coby profesionálního sportovce to tak vyšlo ale až teď,“ ozřejmil Švec důvod, proč padla volba právě na rodáka ze Zábřehu.

Bývalý lyžař se může pyšnit pátým místem v superkombinaci z mistrovství světa nebo účastmi na posledních čtyřech zimních vydáních olympijských her. Ve své sbírce má i nejprestižnější české ocenění pro lyžaře, tedy korunku pro Krále bílé stopy.

„Osobně se do Pardubického kraje velmi těšíme. Spolu s kolegy jsme sem zavítali už před patnácti lety na tehdejší první zimní mládežnickou olympiádu, ze které máme dodnes krásné vzpomínky,“ zmínil Švec své osobní zkušenosti s dějištěm letošní sportovní události, která si i dle jeho slov nabývá velké prestiže.

„Vydobyla si tak výraznou pozici ve sportovním kalendáři, že ho mnozí sportovci považují za vrchol sezóny. Už je na stejně prestižní úrovni jako republikové šampionáty,“ dodal vedoucí výpravy závěrem.

Olomoucký kraj vysílá do Pardubického kraje celkem 92 sportovců, jež doplní osmadvacet trenérů a tři vedoucí. Oproti předchozí Zimní olympiádě dětí a mládeže je letošní celkový počet členů výpravy o třicítku vyšší.

Hejtman kraje Ladislav Okleštěk o ODM:
„Osobně se zúčastním v neděli zahájení Her zimní olympiády dětí a mládeže a budu holkám a klukům z Olomouckého kraje přímo na místě fandit. Sledoval jsem přípravu našich reprezentantů a vím, že posíláme na „Olympiádu“ velmi šikovné a talentované sportovce. Věřím, že Olomoucký kraj bude patřit mezi nejúspěšnější výpravy, i když na druhou stranu, na podobných akcích nejde ani tak o vítězství, jako o sbírání nových zážitků, zkušeností a o nová přátelství.“

Autor: Johan Čáp