Z těchto peněz se provádějí výměny oken, zateplení obvodového pláště domů a střech, úpravy fasád a další nezbytné rekonstrukce. Podle vedoucího provozně technického úseku Stavebního bytového družstva (SBD) v Přerově Vladimíra Jůzy nehrozí, že by některé domy byly v havarijním stavu.

„Opravy panelových domů se prováděly delší dobu díky prostředkům z takzvaného programu Panel, který vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj. Právě díky němu se v Přerově a okolních městech podařilo provést většinu nákladných oprav,“ uvedl Jůza.

Kromě peněz z tohoto programu se provádějí rekonstrukce také z dlouhodobě přijatých záloh od družstevníků. „Program Panel byl bohužel vloni na podzim pozastaven z důvodu nedostatku státních financí. V současnosti tedy musíme financování oprav řešit komerčními úvěry a z peněz družstevníků,“ upřesnil Jůza. Aby mohly být opravy panelových domů provedeny, je nutné podle jeho slov provést energetický audit. „Ten má za úkol zhodnotit stávající stav,“ shrnul Jůza.

Přerov: opravy za 95 milionů

Při rozhodování o provedení oprav družstevních bytů hraje ve většině případů hlavní roli odhodlání vlastníků. „Rozhodujícím faktorem není technický stav domů, ale spíše osvícenost lidí, kteří v nich bydlí,“ poznamenal dále.

V Přerově se v loňském roce investovalo do větších oprav panelových domů 95 milionů korun. „Na dalších 30 až 40 milionů pak přišla údržba domů a dílčí opravy,“ upřesnil Jůza.

Zatímco Stavební bytové družstvo na opravy panelových domů vynakládá značné částky, město Přerov kvůli plánované koncepci prodeje obecních bytů investuje méně.

„Provádíme je pouze u domů, které jsou ve špatném technickém stavu,“ popsal situaci ředitel Domovní správy v Přerově Antonín Čechák.

Podle nové koncepce se prodá v příštích letech zhruba tisícovka obecních bytů. V současnosti je jich přitom v majetku města asi dva tisíce. „Byty ovšem průběžně opravujeme, takže nehrozí, že by byly v zanedbaném stavu,“ zdůraznil Čechák.

Hranice: mizí šedivá sídliště

Podporovat opravy panelových domů se snaží také v Hranicích. „Díky prováděným rekonstrukcím postupně mizí šedivá sídliště a vzhled domů se mění,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov probíhá v Hranicích prodej městských bytů, které nově přecházejí do rukou sdružení vlastníků. „Veškeré opravy jsou nyní v jejich kompetenci,“ uzavřel Petr Bakovský.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika