To byly podmínky sobotního závodu otužilců příznačně nazvaného Ledová lázeň v Pardoubku, který se konal ve východočeském městě Lázně Bělohrad.

Už samotná cesta do Čech naznačovala, že závod bude asi velice náročný a výjimečný.

„Cestou nebylo pro silný liják a krupobití místy vidět víc než metr před auto, které sotva drželo na silnici. Bylo třeba jet krokem. Něco podobného jsem zažil snad jen při bouřce v Chorvatských horách,“ svěřil se Vlastimil Zaoral starší.

Spousta vyvrácených stromů, uzavřené silnice. To byla sobotní realita. Pořadatelé stáli před otázkou, zda závod nezrušit.

Na břehu jezera totiž nestojí žádná budova a velký stan pro závodníky, na jaký jsou zvyklí například výletníci v Oseku, se jim ve vichřici ani přes veškeré úsilí nepodařilo postavit. Vznikla pouze jeho kostra a střecha.

Stan beze stěn tedy poskytoval pouze psychickou podporu 62 odvážlivcům, kteří zůstali celé tři až čtyři hodiny naplno vystaveni nepřízni počasí. Přišly ale i lepší chvilky.

Závodníci se na svých tratích ohřáli v šestistupňové vodě. Byly vypsány tratě 100, 250, 500 a 750 metrů. Začalo se na 750 metrech, na kterých sportovci Spartaku Přerov Miroslav Nezhyba a Adolf Goebel obsadili v kategorii mužů 4. a 5. místo.

Jak se po doplavání cítili?

„Tahle šestistupňová voda byla snad studenější než půl stupňová Dyje v Břeclavi,“ zhodnotil situaci po doplavání Miroslav Nezhyba.

Poté následovala stovka, kterou podle očekávání vyhrál juniorský mistr republiky v této disciplíně Vlastimil Zaoral mladší. Následoval půlkilometrový závod, ve kterém Vlastimil Zaoral st. obsadil druhou příčku.

Na závěrečné 250 metrů dlouhé trati, která musela být nakonec zkrácena na 150 m, Přerov neměl žádného zástupce. Zimní plavci Spartaku opět potvrdili to, čím jsou mezi ostatními většími oddíly známí.

Jako jedna z nejmenších výprav dokázali nasbírat pro svůj oddíl spoustu cenných bodů.

(vz)