S odstupem času jsme položili Vlastimilu Zaoralovi staršímu, trenérovi a aktivnímu závodníkovi oddílu dálkového a zimního plavání Spartak Přerov, trenérovi a rozhodčímu oddílu ploutvového plavání Skorpen Přerov a jednateli potapěčského klubu Skorpen Přerov v jedné osobě, pár otázek.

Poháru v zimním plavání se zúčastnilo 324 závodníků. Spartak Přerov obsadil v soutěži družstev mezi jednatřiceti oddíly krásné páté místo. Co znamenala uplynulá sezona pro oddíl?

Byla to samozřejmě dřina a snaha každého člena směřující k jedinému cíli - získat pro oddíl maximum bodů a prosadit se tak na špici českého zimního plavání.

Troufám si říct, že se nám to povedlo a uplynulá sezona byla zatím nejlepší v jeho porevoluční historii. Probojovali jsme se na pátou příčku těsně za Lokomotivu Brno, na mistrovských tratích jsme nasbírali osm medailí, většinou zlatých, a máme držitele českého rekordu.

A to nám klub decimovaly takové patálie jako zlomená ruka, kýla, výměna kolenního kloubu, infekční zánět uzlin a dokonce plicní embolie.

Máte tedy dostatek členů? Kde získáváte nové odvážlivce pro tento extrémní sport?

Myslím, že v současné době máme solidní členskou základnu. V roce 2000 aktivně závodili za klub pouze Libuše a Milan Svobodovi.

Tehdy v soutěži oddílů získali pětadvacáté místo. V roce 2003 se k nim přidala Lenka Pacáková, což znamenalo skok na sedmnáctou příčku. Na konci roku 2005 přišla do oddílu nová krev v podobě trenérů a juniorů z klubu ploutvového plavání Skorpen Přerov a Spartak opět stoupal.

Mezitím přišlo několik dalších členů a letos to znamenalo pátou pozici v soutěži klubů.Vrepublice jsou tři mezinárodní rozhodčí, z toho jeden je u nás.

Jaké máte cíle a vyhlídky do budoucna?

Naši otužilci mají rozhodně na víc, než je páté místo v Poháru. Ten má totiž dvacet šest kol amy jsme se zúčastnili pouze jedenácti, a to ještě v neúplném počtu. Máme třináct závodníků, kteří se zúčastnili alespoň jednoho závodu.

Tvrdé jádro, které absolvovalo oněch zmíněných jedenáct závodů, tvoří sedm z nich. Asi se nám bude těžko předhánět pražský klub se čtyřiceti aktivními závodníky, ale sesadit ze čtvrtého místa Lokomotivu Brno s třiceti členy nebo z bronzové pozice Plzeň je velice reálné.

Zatím jsou pro nás bohužel z finančního hlediska nedostupné závody v Plzni, Liberci a okolo Prahy.

Co si jako oddíl přejete do nové sezony?

Asi jen aby nás bylo alespoň tolik jako letos a aby bylo kde trénovat, protože konkurence přes zimu trénuje na venkovních bazénech či plovárnách.

Pro nás je celkem neúnosné dojíždět denně trénovat do Oseka nebo chodit na Lagunu, kde je navíc doslova zdraví nebezpečná voda. Navíc si tam ani není kde odložit oblečení a kde osprchovat špínu.

Ještě že máme to nadšení! Myslím, že náš rodák František Venclovský by s námi byl spokojený, stejně jako předseda klubu Milan Svoboda.