Trenérem národního týmu dorostu byli nominováni Jakub Jurka, Jan Mazan, Michal Posmyk, Lubomír Holčák a Jana Lipková. T

ěsně před odjezdem na tyto významné akce však hned dva závodníci museli svou nominaci zrušit z důvodu zranění, a tak do Německa odejela výprava tří borců Jurka, Mazan a Posmyk. Turnaj v Brémách je prestižní záležitostí a každoročně se na něj sjíždí judisté z celého světa, včetně judistů z kolébky juda Japonska.

Tento podnik je navíc zvláštní i tím, že se v jedné váhové kategorii sejde až sto závodníků. Letošní ročník nebyl v tomto směru jiný.

A v konkurenci borců z téměř čtyřiceti států zanechali slušnou stopu i reprezentanti Železa Hranice díky dobrému výkonu Jakuba Jurky. Ve váze do 50 kg startovali Jakub Jurka a Jan Mazan. Prvně jmenovaný předvedl slušný výkon, když v prvním zápase bojoval s reprezentantem Anglie, kterého po tuhém boji udolal krásným hodem 15 sekund před koncem zápasu.

V dalším utkání narazil na domácího závodníka, kterého s přehledem porazil. Tímto vítězstvím se Jurka posunul mezi 16 nejlepších, kde jej čekal reprezentant Francie, který Jakuba porazil držením a odsunul ho do opravných bojů, kde nakonec vybojoval 9. místo. Jan Mazan neprošel úvodními koly, když podlehl soupeři z Kazachstánu.

Obdobně se vedlo ve váze do 55 kg startujícímu Michalu Posmykovi, který nestačil na soupeře z Litvy. „Jedná se o největší akci pro kategorii dorostu na světě, příjemným překvapením je výkon Jurky, který si účast může zopakovat i příští rok. Posmyk zažil atmosféru takové akce poprvé a je potřeba si takový turnaj vyzkoušet pro další tréninkovou motivaci.U Mazana mohu uvést jen to že měl jít dále,“ komentoval turnaj trenér Nádvorník.

Družstvo dorostenců bojovalo v Dědicích Silně oslabený celek dorostu, bez reprezentantů Jurky, Mazana, Posmyka a Holčáka, odjel v sobotu na tradiční soutěž Moravských celků do Dědic.

Zde se utkal s týmy z kraje Vysočina, Zlínského a Brněnského a Olomouckého kraje. Železo nastupovalo bez dvou vah v sestavě 50 kg Roman Keprda, 55 kg neobsazena, 60 kg Dominik Olšák, 66 kg Michal Šuta, 73 kg Marek Čížkovský, 81 kg Tomáš Leskovský, 90 kg Jan Dohnal +90 neobsazena. Postupně borci hranického týmu nastoupili k pěti zápasům.

Ve dvou kláních jednoznačně podlehli 2:5, a to proti JB Brno a Kroměříži. Ve zbývajících třech utkáních hraničtí jen těsně nestačili na JK Olomouc 3:4, Blansko 3:3 (27:30) a Uherský Brod 3:3 (27:30).

„Turnaj byl vyloženě přípravný. Bez čtyř opor základní sestavy jsme nečekali zázraky, ale borci kteří nastoupili, bojovali. Všichni odvedli rovnoměrný výkon a nikoho nelze vyzvednout, ale ani označit za zklamání,“ shrnul vystoupení týmu Železa Hranice jeho trenér Lubomír Jakubík.

(mn)