Sítem těchto limitů prošlo v každé věkové kategorii zhruba padesát nejlepších plavců a v součtu všech disciplín se tak závodu zúčastnily téměř čtyři tisíce plavců.

Ve velké, téměř osmdesátičlenné výpravě českách plavců všech věkových kategorií se v obrovské konkurenci neztratil ani odchovanec přerovského plavání Rostislav Šlechta. Chtěl maximálně zúročit obrovské tréninkové úsilí i skvělé tréninkové podmínky, které mu připravila rodina, oddíl i vedení bazénu. Sen se nakonec stal skutečností a Šlechta si domů přivezl pět medailí a k tomučtyři nové české rekordy.

Velké dilema bylo, zda se soustředit na motýlové, nebo na znakové disciplíny, na sprinty, nebo na dlouhé tratě. Šlechta se nakonec rozhodl startovat ve všech těchto disciplínách. Byla to obrovská porce, ale s velkým vypětím ji zvládl výborně. Podmínky k závodu nebyly vůbec optimální. Chlad a déšť na venkovním závodním bazéně nepřispěly k dobré pohodě ani optimálnímu výkonu.

Přerovský závodník ale patří ještě ke generaci těch, kteří začínali na venkovní plovárně u Michalova, byl Mistrem republiky oddílů bez zimních lázní, a tak jej ani tyto zhoršené podmínky nerozhodily.

Úvodní závod na 100 metrů motýl, kde měl největší ambice, přinesl zklamání z nevydařeného času, ale i štěstí v podobě třetího místa. Na poloviční trati 50mmotýl štěstí zase scházelo. Ve vyrovnaném závodě Šlechta podlehl ruskému závodníkovi kvůli nevydařenému dohmatu o pouhých sedm setin sekundy, přičemž zaostal za evropským rekordem jen o 18 setin sekundy!

I tak z toho byl nový český rekord jeho kategorie (27,42 sekund) a stříbrná medaile. Dařilo se mu i na znakařských tratích. Na 50 m Rosťa opět vylepšil český rekord ve své kategorii a vybojoval bronz. Velké tréninkové úsilí, naplavané kilometry a trika propocená v posilovně, to vše bylo základem úspěchu na trati 100 m a zejména 200 m znak.

I tady přepisoval české listiny rekordů své věkové kategorie (100 m - 1:06,07 min. a 200 m - 2:26,83 min.). Zejména díky zdrcujícímu finiši v posledních dvaceti metrech dokázal na těchto tratích přesprintovat své soupeře a v závodě, který se pro něj zdánlivě nevyvíjel dobře, vybojoval další dvě stříbrné medaile.

I když se mu nepodařilo dosáhnout na nejvyšší stupínek, celkový výkon budí uspokojení. Zisk pěti medailí a čtyři nové české rekordy, to nebyl při pohledu do startovní listiny plné zvučných jmen ani ten nejsmělejší sen!