Cíl, vyhlášení a kulturní program budou na přerovském výstavišti, průběžně od 11 hodiny, kdy dorazí první jezdci z nejkratší silniční tratě na 58 kilometrů.

Trať je volena tak, aby umožnila vyzkoušet síly široké skupině cyklistů, mnohdy i celým rodinám, jedincům všech věkových skupin obojího pohlaví a na jakémkoliv kole. Nejvíce přihlášek pořadatelé dosud registrují na nejdelší silniční trati 217 km, která je zařazena do celostátní soutěže pěti největších maratonů v České a Slovenské republice.

Přihlášeni jsou zahraniční jezdci ze Slovenska, Polska a Francie, přihlášky dosud (v pondělí 4. května) nejsou uzavřeny a účast přislíbili přední cyklisté nejen z Česka. Na startovce je už jméno žhavého favorita Jiřího Ježka, paraolympijského vítěze z Athén a Pekingu, mistra světa, Evropy a držitele mnoha prestižních titulů.

Bude jistě velmi zajímavé sledovat souboj jednoho z nejlepších světových handicapovaných cyklistů s mezinárodním pelotonem v náročných stoupáních na trati 217 kilometrů.

Bohužel avizovaný start reprezentantů z exotické Haiti ztroskotal na neudělení víz do České republiky. Velmi se těšili na svůj první start v Evropě a porovnání výkonnosti. Stále populárnější šestý ročník Mamut Bike maraton horských kol na 58 km doznal oproti minulým ročníkům řadu změn na trati. Především průjezd okolím zatopeného výkleckého lomu a jeho okolí.

Dále se účastníci mohou těšit na řadu technických pasáží po celé trati. Tady najdou své místo pohodoví bikeři i jezdci s ambicemi. Mimo oficiálních tras pro dospělé je opět připraven závod pro děti, od odrážedel až po kategorii čtrnáctiletých v uzavřeném areálu Výstaviště.

Informace k celé akci najdete na www.miko-cycles.cz. Mamut není jen sportovní akce, ale i společenská.

Celovečerní kulturní program s bohatým občerstvením, beseda s cyklistickými legendami let minulých Janem Smolíkem a přerovským rodákem Michalem Klasou. To jsou důvody pro strávení příjemného dne ve společnosti cyklistů, ale i pro ty, kteří tuto akci navštíví jako diváci.

(mk)