„Ta trať mě oslovila proto, že jsem dřív běhával patnáctistovku a chtěl jsem vyzkoušet něco víc, tam, kde se snoubí rychlost s vytrvalostí," začíná sportovec své vyprávění, proč se před čtyřmi lety poprvé vydal na start unikátního závodu. Ten totiž prověřuje zdatnost zúčastněných v průběhu celého roku. Závodí se každý první víkend v měsíci bez ohledu na počasí. Do celoročního běžeckého poháru se pak započítá nejlepších devět umístění.

Ličman se za poslední čtyři roky objevil na startu dvaačtyřicetkrát.

„Je to spojení atletické vůle, vytrvalosti, síly, odvahy a houževnatosti. Každý zde překonává sám sebe. Nedá se kalkulovat v rámci věkových kategorií. Nesmím si nechat odběhnout špici, ale zároveň musím běžet tak, aby co nejméně atletů předběhlo mě," vysvětluje Ličman svou taktiku.

Téměř tři a čtvrt kilometrový závod pořádá Sri Chinmoy Marathon Team. Letos se zúčastnilo 176 mužů a 111 žen. O tom, že je pohár stále oblíbenější, svědčí i letošní účast sportovců například z Nizozemska, Švýcarska, Německa, Rakouska i Kanady. Hraničan pravidelně dobíhá na šestém až patnáctém místě bez rozlišení věku.

Vzhledem k tomu, že výsledky se přepočítávají dle koeficientu Českého atletického svazu, a ty zohledňují věk běžce, po přepočtu Aleš figuruje na prvním až třetím místě celkového pořadí. Letos nejlépe dvoumílovou trať zdolal za 12:08 min, což po přepočítání znamená čas 10:06. Aleš Ličman bere svou běžeckou kariéru vážně. Vede si sportovní deník a má maximálně dva dny běžeckého volna v měsíci. Průměrně v rámci tréninku naběhá okolo osmi desítek kilometrů týdně.

„Start ve Zlíně je vždy hromadný. Cílová kamera dokáže čas doběhu určit s přesností na setiny. Výsledky jsou tudíž vyhlášeny do deseti minut. Trať je ideální pro testování rychlosti i pro vytrvalce," dodává k běžeckému poháru, jehož je letos počtvrté v řadě králem. (jr)