V neděli 12. května se v Olomouci konal již 58. ročník tradičního závodu Olomoucká dvacítka, tentokrát na trati 10 km na kolonádě ve Smetanových sadech. V absolutním pořadí na pátém místě došel hranický závodník Rostislav Kolář ve svém nejlepším letošním výkonu 48:05 min. Mimo jeho možnosti byli pouze čtyři reprezentanti.

Další hranický závodník Petr Havránek byl celkově 35. v čase 63:43 min. Tento závod byl současně Mistrovstvím Moravy a Slezska v chůzi na 10 km, kde Rostislav Kolář bral stříbrnou medaili (stejně jako v hale) s náskokem 44 s na bronzového Jaromíra Hlocha z Lokomotivy FOSFA Břeclav. Kolář se svým dosaženým výkonem nicméně zdaleka nebyl spokojen, ovšem věří, že na 3. ligovém kole v Satalicích již bude v plné formě.

Přípravky na vícebojích v Prostějově
Závěr dráhové sezony patřil vícebojům. Vašíček přeborníkem kraje

Konečně pak tento závod byl současně i Mistrovstvím republiky veteránů v chůzi. V kategorii M35 zvítězil Rostislav Kolář a v kategorii M40 zvítězil Petr Havránek, pro kterého se jedná o dosud největší chodecký úspěch.

Aby toho nebylo málo, v II. lize skupiny D Kolář zvítězil a Havránek byl druhý (shodně jako v 1. kole v Novém Městě nad Metují). Tím pádem SK Hranice mají do druhého ligového kola náskok plných 24 bodů.

Běžecký pohár dětí a mládeže

Běžecký pohár dětí a mládeže v Olomouci. Miroslav Maštera a Viktoriia MasurBěžecký pohár dětí a mládeže v Olomouci. Miroslav Maštera a Viktoriia MasurZdroj: se svolením SK Hranice

Olomoučtí pořadatelé k chodeckému mítinku tradičně ráno připojují závod v rámci Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje. Body do poháru sbírají také mladí hraničtí atleti. V Olomouci se představili tři a byly z toho dvě medaile.

V kategorii mladších žaček doběhla na kilometrové trati druhá Viktoriia Masur ve velmi pěkném čase 3:23,65 min (trať je certifikovaná) a pátá finišovala Kateřina Brzicová (3:35,06 min).

Mezi mladšími žáky na stejně dlouhé trati doběhl třetí Miroslav Maštera v čase 3:36,63 min. V průběžném pořadí celého poháru zatím Kateřina Brzicová vede, Viktoriia Masur je čtvrtá, stejně tak Miroslav Maštera.

Mistrovství Moravy a Slezska a zisk titulů

Ve velmi brzkém jarním termínu letos proběhlo Mistrovství Moravy a Slezska mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek. Na vítkovický stadion v Ostravě se sjeli zástupci moravských a slezských oddílů ve středu 8. května. Celkem se jich představilo téměř 700 z 54 oddílů. Hranický oddíl vyslal pět zástupců.

Nejvíce spokojeni odjížděli dva svěřenci trenéra Vladislava Kaspara, jeho dcera vícebojařka Kateřina Kasparová a překážkář Ladislav Koutný.

Juniorka Kateřina Kasparová nejdříve nastoupila ke skoku dalekému, tam se jí až tak nedařilo, nesrovnala se s proměnlivým větrem a zapsala na její poměry pouze 498 cm, za což brala čtvrté místo. Chuť si ovšem spravila v oštěpu, na pár centimetrů se přiblížila svému osobnímu rekordu a za výkon 39,81 cm brala zaslouženě zlato.

Dudinská 50ka a výkon Rostislava Koláře z atletického oddílu SK Hranice se navždy zapíše do historie.
Hranický chodec Kolář má český rekord. Je ve hře olympiáda v mixu?

Muž Ladislav Koutný se přihlásil na krátké i dlouhé překážky. Na stodesítce překážek předvedl velmi pěkný výkon 15,76 s, což mu stačilo na šesté místo. Velkou parádu si pak nechal na 400 m překážek, prakticky bez jediné chyby finišoval na prvním místě v novém osobním i oddílovém rekordu 57,00 s.

Na dvoustovce mužů startoval Tomáš Vašíček. V nabité konkurenci mu čas 23,50 s stačil na desáté místo.

Další dvě hranické atletky se představily v disku a v kouli. Juniorka Barbora Odstrčilová si z Ostravy odvezla dvě šestá místa. V disku hodila 32,18 m, v kouli vrhla 8,55 m. Dorostenka Andrea Šímová hodila diskem 23,33 m (16. místo) a v kouli se radovala z nového osobního rekordu 8,68 m (15. místo).

Autorka: Klára Úlehlová