Ocenění se však samozřejmě dočkali také další úspěšní sportovci, kteří město ve svých disciplínách v minulém roce reprezentovali. V letošním dvanáctém ročníku si výrazné zastoupení na „bedně“ zajistili například i házenkáři či cyklisté. I když například Karel Hartl se v hlavní kategorii jednotlivců nad dvacet let musel po pětileté nadvládě sklonit před judistou Lubomírem Holčákem. Ten naopak zvítězil vůbec poprvé.

„Vůbec jsem to nečekal. Myslím, že Karel Hartl by si zasloužil vyhrát i tentokrát,“ řekl těsně po vyhlášení výsledků v rozhovoru pro Přerovský a hranický deník mladý judista.

SOUVISEJÍCÍ: Sportovcem roku 2011 v Hranicích se stal judista Holčák

Jaká jsou kritéria?

Výběr vítězů a jejich pořadí měla jako vždy na starosti odborná komise. „Vždycky je těžké porovnávat úspěchy a výkony v různých sportech. Posuzuje se ale mezinárodní úspěch, pak úspěch na celostátní úrovni. To jsou preferovaná kritéria. Samozřejmě to nikdy není úplně dokonalé, na druhou stranu tomu například právě medailové pozice na republikové úrovni dávají určitou váhu,“ řekl tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Komise porovnávala výsledky soutěžících v celkem sedmi kategoriích a nezapomněla ani na bývalé sportovce, jejichž jména se nesmazatelně zapsala do hranické historie. Mezi nimi nechyběl například starosta hranického Sokola Pavel Vývoda nebo šachový trenér Bohuslav Hons, který brzy oslaví devadesáté narozeniny. Všichni ocenění se následně zvěčnili svým podpisem do pamětní knihy města.

Na akci přijel olympionik Sosna

Na akci nechyběl ani bývalý úspěšný československý judista Jiří Sosna. Ten se jako čestný host zařadil na listinu takových osobností, jako je atletická legenda Dana Zátopková, fotbalový brankář Ivo Viktor, skokan na lyžích Jaroslav Sakala, házenkářský trenér Jiří Vícha či trenér Petr Uličný. Ti všichni a mnozí další přijeli v této pozici na slavnostní akci v minulých letech.

SOUVISEJÍCÍ: Olympionik Jiří Sosna: U sportu jsem pořád zůstal

Oficiálního aktu se samozřejmě zúčastnili také zástupci vedení města. Pozvání ale přijal také například náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák a poslanec Parlamentu České republiky Zdeněk Boháč.

Vedle předávání cen sportovním osobnostem vyplnila téměř dvouhodinovou akci v zámecké dvoraně hranická taneční skupina Oldies. Své schopnosti předvedli i členové všech tří judistických hranických oddílů, tedy Judo Femax Engineering Hranice, Judo club Železo Hranice a Klub juda a účelové sebeobrany. (pm)