Rodák z Valašského Mezíříčí, který na prostějovských kurtech vyrůstal od žáčků, tak završil nejúspěšnější sezonu své kariéry. Svoji historickou účast v grandslamovém semifinále, kterou si připsal v červnu na French Open, dokázal o měsíc později překonat postupem do finále slavného Wimbledonu, kde nestačil na světovou jedničku Rafaela Nadala.

„Ceny si nesmírně vážím, bohužel si ji nemohu převzít osobně, ale snad ji ještě někdy vyhraju a přijdu si pro ni,“ vzkázal z Rotterdamu, kde se účastní tenisového turnaje, Berdych přes svého otce Martina. Za sebou nechal Berdych tištínskou bikerku Janu Horákovou a olomouckého kanoistu Tomáše Slováka.

Až na čtvrtém místě se umístil kanonýr fotbalové Sigmy Michal Hubník, s dvanácti góly nejlepší střelec probíhající sezony Gambrinus ligy. Pátá se umístila trojnásobná mistryně světa v koloběhu Ivana Dvořáková.

Mezi týmy zazářily Modřanky

Nejlepším seniorským kolektivem byly zvoleny české šampionky a účastnice Ligy mistryň – volejbalistky VK Modřanská Prostějov. Na druhém místě skončili fotbalisté Sigmy, třetí byl jesenický lyžařský FENIX Ski Team.

V juniorských kategoriích kralovaly menší sporty, v jednotlivcích dosáhla na vrchol kuželkářka Hana Wiedermanová, v kolektivech sportovní gymnastky z Velkého Týnce (na snímku).

vítězky kategori kolektivu juniorů - Gymnastky z Velkého Týnce

Trenérům vévodí Kouč Sigmy

Druhé místo v seniorských kolektivech a čtvrté místo v hlavní anketě pro Michala Hubníka vyšperkoval pro Sigmu její úspěšný kouč Zdeněk Psotka, který byl zvolen nejlepším trenérem Olomouckého kraje. Toto ocenění získal už podruhé, první triumf si připsal za rok 2001, ještě jako trenér olomouckéjuniorky. Pro cenu si z důvodu soustředění svého týmu v Turecku osobně rovněž přijít nemohl.

Hapalovi předával cenu Jágr

Psotka ale nebyl jediným úspěšným fotbalovým koučem z olomoucké líhně. Prestižní Cenu Olomouckého kraje totiž získal kormidelník slovenských šampionů ze Žiliny Pavel Hapal, někdejší hvězda Brücknerova zázračného týmu ze začátku devadesátých let minulého století. Ten si do Olomouce odskočil ze soustředění Žiliny v Maďarsku a možná nevěřil svým očím, když mu cenu přišel předat nejslavnější český hokejista Jaromír Jágr, který přiletěl z Omsku a na akci byl speciálním hostem.

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík mu za to věnoval klobouk z hanáckého kroje ozdobený nápisem Čestný Hanák. „Kdybych v něm přijel do Omsku, asi by mě poslali rovnou zpátky,“ žertoval olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z loňského roku.

Čestnou cenu obdržel legendární boxerský kouč Alexander Bögi, který v minulém roce oslavil sedmdesátileté jubileum. V kategoriích handicapovaných sportovců zvítězili v mužích sportovní střelec Vladimír Marčan, v ženách plavkyně Anna Hladká.

Jaromír Jágr žertuje s Martinem Tesaříkem

Výsledky ankety Sportovec Olomouckého kraje 2010

Sportovec roku

1. Tomáš Berdych (tenis)
2. Jana Horáková (cyklistika BMX)
3. Tomáš Slovák (kanoistika)
4. Michal Hubník (fotbal)
5. Ivana Dvořáková (koloběh)

Nejlepší seniorský tým

1. VK Modřanská Prostějov (volejbal)
2. SK Sigma Olomouc (fotbal)
3. FENIX Ski Team Jeseník (lyžování)

Nejlepší junior

1. Hana Wiedermanová (kuželky, KK Zábřeh)
2. Denis Grohman (kulturistika, Fitness AVE Přerov)
3. Romana Labounková (bikros, Bikros klub Jeseník)

Nejlepší juniorský tým

1. TJ Sokol Velký Týnec (sportovní gymnastika)
2. TK Agrofert Prostějov (tenis)
3. SK Sigma Olomouc (fotbal)

Nejlepší trenér

1. Zdeněk Psotka (fotbal, SK Sigma Olomouc)
2. Robert Knebel (kanoistika, SK UP Olomouc)
3. Michal Marošek (florbal, FbC Asper Šumperk)

Nejlepší handicapovaný sportovec

Vladimír Marčan (sportovní střelba, SK TPS Olomouc)

Nejlepší handicapovaná sportovkyně:

Anna Hladká (plavání, SK UP Olomouc)

Čestná cena

Alexander Bögi (box, TJ Dukla Olomouc)

Cena Olomouckého kraje:

Pavel Hapal (fotbal)