Vyzpovídali jsme tedy tajemníka Městského úřadu Hranice Vladimíra Vyplelíka, jenž je zároveň i jedním z členů výběrové komise populární ankety.

Letošní ročník je v pořadí již osmým a vy jste u ankety stál od samotného zrodu. Jakým vývojem akce za tu dobu prošla?

Největší změny se dotkly především slavnostního ceremoniálu. Ten dříve probíhal v obřadní síni zámku, odkud jsme jej přesunuli do zámecké dvorany.

V posledních letech se nám navíc daří zvát úspěšné sportovce minulosti. Návštěvou nás poctili vicemistryně světa v běhu na 400 metrů Taťána Kocembová, slavný fotbalový gólman Ivo Viktor, brankář mistrů Evropy 1976, nebo legendární házenkářský reprezentant a trenér stříbrných olympioniků z Mnichova 1972 Jiří Vícha.

Rozhodování o tom, který sportovec je tím nejlepším, jistě není jednoduché. Vyvíjel se s přibývajícími ročníky i systém výběru?

Již na počátku jsme stanovili tři věkové skupiny pro kategorii jednotlivců i družstev. S přibývajícími zkušenostmi jsme se potom rozhodli rozdělit sporty na olympijské a neolympijské, přičemž v neolympijských sportech jsou všechny věkové skupiny i jednotlivci a družstva pohromadě.

Velice si cením zavedení kategorie sportovních seniorů, funkcionářů a trenérů.

Kolik nominovaných se letos v jednotlivých kategoriích objevilo?

Nejpočetnější kategorií jsou již tradičně jednotlivci do 15 let, kde je letos evidováno 26 sportovců. Mezi jednotlivci v rozmezí 16 až 19 let je to 13 nominovaných a sportovců nad 20 let bylo přihlášeno sedm.

Družstev v nejmladší věkové kategorii se objevilo šest, v prostřední věkové skupině jsou čtyři nominované týmy a kolektivů nad 20 let se přihlásilo pět.

V kategorii neolympijských sportů jsme vybírali mezi 12 nominovanými jednotlivci a družstvy.

Na co se dnes mohou návštěvníci ceremoniálu těšit?

Klub vodních sportů Hranice loni slavil 50. výročí svého vzniku. Proto mezi vzácnými hosty přivítáme dvojnásobného mistra světa v rychlostní kanoistice Petra „Čápa“ Procházku, který nyní působí v roli šéftrenéra posádek dračích lodí.

Pozvání přijal rovněž předseda české asociace dračích lodí Petr Klíma. Jako tradičně nebude chybět ani místopředseda ČSTVVladimír Šimíček. Připraven je i kulturní program, ale detaily neprozradím. Ať máme i nějaké překvapení.

Kdo nás letos celou akcí provede?

V minulém roce jste vsadili na populární tvář. Stejně jako loni se moderování ujme známý televizní komentátor Václav Tittelbach.

Připravit takovou akci musí být organizačně i finančně náročné. Nebylo by lepší vynaložené peníze a energii investovat do přímé podpory hranického sportu?

Město sport podporuje velkou měrou, zejména formou grantů a příspěvků. Například náklady na využívaní tělocvičen pro sportování mládeže hradíme z osmdesáti procent, což jistě není zanedbatelné.

A samozřejmě si lze celou akci představit ještě ve větším měřítku. Podobné návrhy tady byly, ale tomu se bráníme. To by opravdu bylo lepší věnovat tyto peníze přímo do sportu.

Samotní sportovci si jistě mnohem více váží přímých úspěchů na sportovním poli než oceňování v anketách. Jaký má potom celá akce smysl?

Jde nám hlavně o motivaci mládeže, která vidí v dospělých své vzory. Výkonům mladých sportovců je zde přikládána stejná váha jako úspěchům dospělých a začínající sportovci zde mohou stanout na jednom pódiu se svými vzory.

Někteří tu získají první veřejné ocenění, což je samozřejmě povzbuzující.

Jaké plány máte s anketou do budoucna?

Ceremoniál už asi nelze výrazně vylepšovat. Spíše bychom rádi pokračovali ve zvaní významných hostů. Kategorie jsou již ustáleny a příliš prostoru kezměnámtu také není.

Snad jen v dílčích detailech. Možná bychom však mohli začít oceňovat také hranické odchovance, kteří už nyní působí v jiných městech ve velkých klubech a dosáhli významných úspěchů, jakými jsou medaile z mistrovství republiky v kategorii dospělých, účast v kádru ligových týmů a podobně.