ROZHOVOR S TOMÁŠEM BERDYCHEM

Máte kanára potřetí za sebou. Nebál jste se, že by vám ho mohla letos vzít Nicole Vaidišová?

Stát se to mohlo. Myslím, že kdyby se člověk bál nějakých proher, tak by nemohl sportovat, takže ty prohry musí brát. Ale jak říkám, jsem rád, že se mi to povedlo, že je třetí v řadě a doufejme, že jich bude víc.

Překvapil vás ten výrazný rozdíl hlasů?

Musím se přiznat, že to číslo nevím, musel bych se na ně podívat, ale jak říkáte, asi byl větší, než se čekalo. Záleží to opravdu na lidech kolem.

Já jsem tady od toho, abych se snažil o co nejlepší výsledky a jak oni rozhodnou, to je na jejich vůli.

Určitě předstihnout v počtu Kanárů Jiřího Nováka, který jich má šest?

Šest kanárů není málo a nebude to nic jednoduchého, takže doufejme, že se to povede. Ta cesta je ale strašně dlouhá, takže uvidíme, jak to bude.

Co se vám v sezoně povedlo a na co naopak raději nevzpomínáte?

Žádná porážka není nic příjemného, ale ten začátek v Americe v Indian Wells a v Miami, to nebylo úplně podle mých představ.

Naopak nejvíce se mi povedl týden v německém Halle, kde jsem vyhrál svůj další turnaj. Poté to byl úspěch a velký zážitek v Davisově poháru, když jsme v Praze porazili Švýcary. Na to se opravdu jen těžko zapomíná!

S koučem Jaroslavem Navrátilem se domlouváte vždy na sezonu, nebo máte dohodu na doživotí?

Ne, to určitě nemáme. Možná by už tak člověk o tom mohl přemýšlet, protože jsme spolu přece jenom poměrně dlouho. Zatím to řešíme rok co rok a opět jsme se dohodli na další sezonu.

Jsem za to rád. Přece jen od toho začátku to spolu táhneme a pořád to jde rok co rok nahoru, tak doufejme, že se to zastaví, až co nejvýš to půjde.

Jaké bylo soustředění v Tatrách, na co bylo zaměřené?

Byla to hlavně kondiční příprava. Trénink se skládal převážně z dlouhých výběhů, z posilování a cvičení, plus samozřejmě regenerace a rehabilitace.

Musím říct, že to bylo – já doufám – přínosné. To ovšem uvidíme až začátkem nebo v průběhu roku, ale byl jsem s ním určitě spokojen.

Neuvažoval jste tentokrát o cestě někam za teplem na rozehrání se?

Určitě i takováhle varianta mohla být. Hodně lidí to tak aplikuje, ale kondiční trenér mávelké a dobré zkušenosti přímo s touto přípravou, takže jsme zvolili Tatry, a uvidíme.

Na čem budete tenisově nejvíce pracovat?

Už to asi nebude o tom, že budeme zlepšovat forhend nebo bekhend. Spíš to budou takové drobné nuance, abych si zvedl vyrovnanost všech úderů a tím pádem i vyrovnanost v zápasech, a nestávalo se, že bych prohrával s daleko horším hráčem.

Musím si držet tu vyšší lajnu a od té se budou odvíjet dobré výsledky.

Začínáte na Hopmanově poháru. Je to ideální turnaj na úvod?

Určitě ano, protože to je přímo v Austrálii. Začínáme sice v hale, ale je to takové pozvolnější. Není to obrovský skok, že by člověk přeletěl celý svět a bylo tam horko a foukalo. Musím říct, že je to opravdu dobrý začátek.

Těšíte se na mix s přítelkyní Lucií Šafářovou?

Už jsme to loni absolvovali. Moc nám to nevychází na Grand Slamech, kde je singl důležitější. Takže to ten první týden zvládneme a pak už se soustředíme jen na singla.

Co ještě před Australian Open absolvujete?

Bude to Hopmanův pohár, poté turnaj v Sydney a pak už se přesouváme do Melbourne.

Jaké máte plány do sezony?

Bylo by hezké, kdyby se mi podařilo skončit s jednociferným číslem na konci roku a završil bych sezonu turnajem mistrů, ale na druhou stranu je tam i Davis cup a Olympiáda.

Příští rok bude hodně nabitý, a kdyby se povedlo něco velkého, bylo by to hezké.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Tomáš Berdych vyhrál třetího Kanára

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika