První cenný kov zajistil Železářům favorit turnaje David Šatánek v kategorii do 60 kilogramů. Nadějný judista sice v prvním souboji prohrál, což mu cestu na bednu ztížilo. Šatánek však sebral síly a další klání vyhrál vyrovnanými výkony. Jeho odhodlání mu nakonec zajistilo třetí příčku.

Jeho soukmenovec ze železného mančaftu Martin Bezděk začal ve váze do 81 kilogramů velmi podařeně a bez potíží se prorval do čtvrtfinále, kde poprvé zaváhal. V následné repasáži naštěstí přepral tři soupeře a vybojoval si postup do bojů o třetí místo. Zde předvedl soustředěný výkon a chvatem wazari si nakonec zajistil bronzovou placku.

Dva neuspěli

Další z judistů Železa Hranice Vincent Skurka nastoupil ve třídě do 60 kilogramů bez tréninku, neboť po závodech v Belgii onemocněl a doléčoval se. Ještě s bacilem v těle prošel bez větších obtíží úvodním zápasem, ale v dalších kolech si neporadil a skončil devátý.

Zástupkyně dorostenek Šarlota Olšáková sebevědomě prošla až do finále v kategorii do 70 kilogramů. Dvanáct sekund před koncem klání však obdržela sporný trestný bod, díky němuž spadla do soubojů o třetí příčku. I přes to, že Olšáková disponovala jasnou převahou nad svou soupeřkou, nakonec díky své chybě skončila pátá.

„Dvě bronzové medaile z Mistrovství České republiky jsou pro náš klub určitě úspěchem. Příjemným překvapením byl zejména výkon Martina Bezděka," komentoval brněnské klání kouč Železa Marek Nádvorník.

Úspěch zaznamenalo i druhé družstvo judistů působící v Hra­nicích.

Vicemistryně Orságová

Reprezentantka Juda Hranice Nikol Orságová zakusila na brněnské tatami pouze jednou hořkost porážky a vybojovala stříbrnou medaili a titul vicemistryně ČR. Pro Orságovou je to již letošní druhá republiková medaile, po bronzu ze starších žaček.

Autor: Lubomír Budný