Z celkového počtu dvanácti set závodníků (v jeho kategorii 18 - 24 let 44 závodníků) proběhl cílem jednapadesátý a ve své kategorii pátý, což mu nakonec stačilo k získání slotu na Havaj.

Jakub si k nominaci vybral hodně těžký závod, jelikož u „protinožců“ sezona vrcholí a v Evropě se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku. Ironman Nový Zéland byl druhý kvalifikační závod, kterých je po celém světě čtyřiadvacet.

Jakub věděl, že svůj sedmý dlouhý triatlon potřebuje dokončit nejhůře na třetí příčce, aby si zajistil potřebný slot na Havaj. „Adaptace na tamní podmínky a prostředí mi trvala celkem dlouho.

Naštěstí jsem měl za sebou čtrnáctidenní soustředění na Kanárech, takže jsem jen dolaďoval formu. V pátek před závodem jsem si dal od každého něco a cítil jsem se dobře,“ vzpomíná sportovec.

Poté přišel den D. Teplota se vyšplhala k třiadvaceti stupňům, obloha však byla zamračená. V první disciplíně - plavání (3,8 km) dosáhl Jakub optimálního času 56:04 minut.

Z vody vylézal celkově na 114. pozici. Pro kolo si museli všichni doběhnout neobvykle daleko, a to až do kilometr vzdáleného depa. Čekala je 180 km dlouhá trasa po zvlněném profilu a hrubém asfaltu rozdělená do dvou okruhů.

Okolo padesátého kilometru se navíc zvedl vítr, začalo pršet a déšť pronásledoval závodníky až do cíle. První devadesátikilometrový okruh byl bez problému.

Na stém kilometru ale přišla krize, která naštěstí trvala jen pár minut. Jakub postupem času jízdu na kole stupňoval a začal „sbírat“ jednoho soupeře za druhým. V závěru ovšem přišel pád!

„Už jsem se připravoval na druhé depo, zul jsem si boty, nohy na tretrách, když mi na mokré silnici najednou ustřelilo kolo a já to napálil přímo do železných zábran podél trati. Nedalo se s tím nic dělat, byla to moje chyba. Chvíli jsem nevěděl co se děje, bylo to opravdu nečekané. Zjistil jsem, že nemám nic zlomené, a tak jsem vyrazil na běh,“ řekl Jakub, který dojel v čase 5 hodin a 4 minuty a v tu chvíli byl jednačtyřicátý.

Po pádu měl nějaké odřeniny a naraženiny, ale nejvíce ze všeho utrpěla jeho psychika, jelikož si do poloviny běhu pohrával s myšlenkou, že odstoupí. To naštěstí neudělal.

Postupem času smazával své manko a pohyboval se kolem třetí příčky v kategorii 18 - 24 let. Nakonec však doběhl „až“ pátý a celkově jednapadesátý v čase 9:36:59 hodin.

Havajskou jistotu měli pouze první tři v kategorii, a tak Jakub musel čekat do druhého dne, jak dopadne Rool down. V neděli dopoledne vysvitlo slunce a přineslo Kubovi radost v podobě Havajského certifikátu, jelikož dva soupeři co byli před ním, slot odmítli.

„Byl to jeden z nejtěžších závodů, co jsem absolvoval, kvůli počasí a také velice hrubému asfaltu. Zase to ale bylo něco nového, z čehož budu čerpat zkušenosti. Nejvíce si ale cením toho, že jsem zvítězil sám nad sebou, když jsem závod nevzdal. Havaj mám tedy jistou a teď budu vše směřovat k mistrovství republiky, které se uskuteční 21. června v Otrokovicích a kde si budu chtít vyjet nominaci na MS do holanského Almere,“ prozradil své další plány český triatlet.