Slovenský reprezentant se týden před startem vydal spolu s českou jedničkou Petrem Vabrouškem a krajanem Danielem Paľkem aklimatizovat na horoucí australské podnebí. Karola však hned po přistání přivítal nepříjemný zážitek.

„Při kontrole na Perthském letišti si mě vyhlídl pes australské pohraniční stráže jako zajímavý objekt. V duchu už jsem se loučil se svými kamarády. Naštěstí se tak ve skutečnosti nestalo. Minula mě i pokuta 200 dolarů za dovoz ovoce na australský kontinent, což je přísně zakázané. Neminul mě ale zápis do jejich registru,“ přiznal.

Aklimatizace dle slov Džalaje nebyla ideální, protože během týdne bylo pro středoevropany příjemných 24°C. Tato teplota však nedokázala závodníky adaptovat na typický letní australský den během závodu, kdy teplota vygradovala k 32°C a výše.

Centrum závodu bylo ve městě Busselton 170 kilometrů od Perthu a na 1300 závodníků na startu čekala příjemně křišťálově čistá mořská voda.

Hned po startu se Džalaj odpoutal od hlavního startovního pole se skupinou favoritů, ale v průběhu plavecké části ho mořské vlny hnané silným větrem od této skupiny odtrhly.

I tak plave Džalaj 50:12 minut a je to nejlepší čas, který kdy na 3,8 km plaval. Vabroušek opouští moře se čtyřminutovým mankem na hlavní skupinu.

Cyklistická rovinatá trať ubíhala velmi rychle a hned po plavání se v čele vytvořila velmi silná jedenáctičlenná skupina favoritů. Z té se podařilo odjet Dánovi Johsenovi a marně ji stíhalo několik jednotlivců včetně Karola Džalaje.

Během cyklistiky však graduje okolní teplota i silný vítr a na Džalaje přichází na stém kilometru krize.

„Cyklistická část mi rychle ubíhala jen asi do stého kilometru. Potom jsem nebyl schopný dostat do sebe nějakou stravu, jen čistou vodu, a do druhého depa jsem si kromě značné ztráty na nejlepší dovezl i polovinu energetických doplňků, které jsem plánoval spotřebovat na kole. Stačilo to na čas 4:53 na kole a běh už byl jen bojem o finišerskou medaili, 3:35 je můj negativní osobák na Ironmanském maratonu. Konečný čas 9:22 hodin stačil na 13. pozici mezi profi muži a celkově na 35. místo,“ řekl Karol.

Petr Vabroušek dokončil závod na celkové desáté pozici a absolutním vítězem se stal Francouz Patrick Vernay.

Karol Džalaj tímto závodem končí letošní závodní sezonu, která bezpochyby patří k nejlepším v jeho dosavadní triatlonové kariéře. V dresu Rocktechniku triatlon se zúčastnil šesti dlouhých triatlonů, tří polovičních a absolvoval nespočet krátkých triatlonových a běžeckých závodů.

Stal se absolutním vítězem Českého poháru v dlouhém triatlonu, dvojnásobným vicemistrem Slovenska a nespočetněkrát stál na stupních vítězů.

Džalaj bude i příští sezonu hájit barvy hranického týmu a už nyní se připravuje na březnový premiérový start na 250 000 dolarů dotovaný závod v Abu Dabhi ve Spojených Arabských Emirátech.