Z českých reprezentantů byl nejlepší Jan Řehula, který skončil na osmém místě, Lucie Zelenková obsadila šestou pozici.

Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu se konalo v České republice poprvé v historii a závod byl zároveň i dalším podnikem světového poháru a 3. závodem Českého poháru v dlouhém triatlonu.

Ve všech věkových kategoriích nastoupilo na start 243 závodníků z 23 zemí včetně Brazílie. Úmorné vedro ale řadě z nich nedovolilo dorazit do cíle na dostihovém závodišti v Chuchli. To se ale netýkalo závodníků hranického Rocktechniku, kterých se na startu postavilo celé kvarteto.

V 9:30 symbolicky odstartoval prezident republiky Václav Klaus do studené Vltavy první vlnu závodnic kategorie profi, kde nechyběla jedna z favoritek na vítězství Lucie Zelenková.

Sedm minut za ženami startují elitní muži. Poté startují ve dvou vlnách všichni závodníci age group kategorie. Mezi ženami zaplavala úvodní 4 km část podle očekávání nejlépe Zelenková a vylézá jako první závodník do depa a vyráží do prvního z šesti kol cyklistické části dlouhé 120 km.

Henning s Bockelem plavou na čele mužské části. Třetí je po plavání první Čech Jan Řehula. Výborně si ve vodě vede i Karol Džalaj, který zde závodí ve slovenském reprezentačním dresu a úvodní část končí na 18. místě.

Z dalších hranických Michal Malík zaostává za Džalajem 10 minut a za dalších deset minut opouští Vltavu Gočaltovský s Pauschkem.

V cyklistické fázi se na vedoucí mužskou dvojici dotáhlo kvarteto závodníků s bronzovým olympionikem ze Sydney 2000 Janem Řehulou, ukrajinským mistrem světa Zemcevem a nebo legendárním Belgičanem Lukem Van Lierdem dvojnásobným vítězem nejslavnějšího ironmana na Havaji a držitelem nejrychlejšího času všech dob na této trati 7:50:27.

Naše ironmanská jednička Petr Vabroušek zaostává po plavání 5 minut za čelem závodu a jede v početné skupině, kde nechybí ani Karol Džalaj, ale skupina v čele s Henningem především ve sjezdech poodjíždí Vabrouškovi v každém kole o jednu minutu.

V ženské kategorii Lucie Zelenková na kole brzo ztrácí vedení. Toho se ujímá výborně jedoucí Španělka Berasateguiová. Malík se v kopcích trápí a zezadu z jeho náskoku pomalu ukrajují výborně jedoucí týmoví kolegové Paschek s Gočaltovským, kteří do depa přijíždí s již minimální ztrátou.

V běhu již jasně dominoval dánský reprezentant Henning, který v okolí Strakonické silnice soupeřům unikl a zcela neohroženě získal prvenství. Na svého partnera Dirka Bockela z Lucemburska dokázal v závěrečném 30 kilometrovém běhu získat skoro šest minut.

Těsně třetí skončil Massimo Cigana z Itálie. Luc van Lierde, jenž byl spolu s Henningem považován za největšího favorita, s nejlepší trojicí krok neudržel a obsadil šesté místo. Osmé místo pak patří nejlepšímu Čechovi Janu Řehulovi, zklamání a 18. místo pro Petra Vabrouška, Karol Džalaj končí v nejlépe obsazeném ME poslední doby na celkovém 24. místě.

Český tým získává spolu s Rudolfem Coganem alespoň bronz v soutěži týmů. V ženách přesvědčivě triumfovala Španělka Virginia Berasateguiová před druhou Italkou Niedfrimigerovou a třetí Dánkou Koltersovou. Zelenková, která před nedávnem v Klagenfurtu překonala nejlepší český ironmanský čas, klesla na šesté místo.

Malík běží 15 km po boku týmového kolegy Pauschka, ten ale v polovině běhu zvolní a Malík v cíli uhájí týmovou dvojku na celkovém 61. místě, 14. v kategorii do 34 let a v rámci ČP na 5. místě. Jako třetí z hranických dobíhá Ladislav Gočaltovský na celkovém 67. místě a od evropské medaile v kategorii do 45 let ho dělily jen 3 minuty.

Ladislav tak bral alespoň stříbro v kategorii v ČP. Pauschek končí svůj první dlouhý triatlon na 80. místě a taktéž na 4. místě v kategorii do 24 let a hned v prvním závodě vybojoval stříbro v kategorii v rámci třetího kola Českého poháru.

Velmi zajímavý pohled se nyní naskýtá při pohledu na průběžné bodování Českého poháru v dlouhém triatlonu, kde na prvních třech místech jsou závodníci Rocktechniku! Karol Džalaj je před posledním mistrovským závodem již jistým vítězem celého seriálu a Michal Malík s Ladislavem Gočaltovským hned za ním potvrzují vysoký potenciál týmu. V

šichni tři závodníci zároveň figurují na vedoucích pozicích ve svých věkových kategoriích.

Alexandra Malíková