Úlehlová je ve veteránské kategorii (atleti nad 35 let) již pátým rokem, ale díky mateřským povinnostem si svůj první start na veteránských závodech užila až v roce 2019, kdy startovala na republikovém šampionátu ve víceboji.

První veteránský reprezentační start pak přišel letos v květnu na mezistátním utkání veteránů v Rakousku. A na prvním globálním vrcholu se představila letos na přelomu června a července, kdy vyrazila do finského Tampere na mistrovství světa masters.

Na čtrnáctidenní akci konanou od 28. června do 10. července se sjelo více než 4000 závodníků z 86 zemí. Nejpočetnější byli domácí Finové se zhruba 1300 atlety. Z České republiky vyrazilo do Tampere závodit celkem 67 atletů.

Na globálních veteránských akcích se závodí v pětiletých věkových kategoriích (35, 40, 45,…v některých disciplínách až do 100+) a vždy se bere přímo datum narození nikoliv rok narození, jako je tomu třeba u mládeže.

Pro Kláru Úlehlovou bylo toto pravidlo letos nevýhodné, jelikož své 40. narozeniny, kdy by už přešla do starší kategorie, oslavila přesně v den odjezdu z Tampere, takže tam závodila ještě v kategorii W35.

Fotbalisté FC Želatovice v přípravném utkání s 1. FC Viktorie Přerov (v modrém). Pavel Šišlák
Posila Přerova na úvod zaujala. Rozpad Ústí? Skrz vedení, říká Šišlák

Problémy s achilovkou

Přihlásila se na 400 m a 400 m překážek. „Přípravu na mistrovství světa jsem neměla zrovna ideální, jelikož na konci května jsem si na lize zranila achilovku a téměř měsíc nemohla běhat, udržovala jsem se tak alespoň posilováním. Čtrnáct dní před mistrovstvím jsem začala s lehkým klusáním, tretry jsem obula až v Tampere,“ prozradila Klára Úlehlová.

První na programu byla čtyřstovka s překážkami, ze které měla Úlehlová větší strach právě kvůli zraněné achilovce, která při dopadu za překážku dostává docela slušnou „pecku“.

„Věděla, jsem že to bude hop nebo trop. Achilovka ale vydržela,“ oddechla si hranická atletka.

Závod Úlehlové vyšel téměř podle plánů, až poslední dvě mezery trochu zbytečně přidala krok navíc. Ale celkově může být spokojená, letošní nejlepší výkon 68,84 s a páté místo ve finále na mistrovství světa v kategorii W35. Trochu mrzelo, že kdyby měla narozeniny o 14 dní dříve, byla by mistryně světa, jelikož vítězka kategorie W40 běžela nad 69 s. „Ale na kdyby se nehraje,“ ví Klára Úlehlová.

Den po finále překážkové čtyřstovky bylo na programu semifinále hladké čtvrtky. To zvládla Úlehlová také výborně, časem 62,10 s postoupila jako sedmá do finále, které bylo na programu o dva dny později. „Třetí čtyřstovka ve čtyřech dnech pak už hodně bolela,“ poznamenala závodnice.

Úlehlová však oproti semifinále stlačila dolů ještě půl vteřiny a v čase 61,68 s doběhla na sedmém místě. „Na to, jak probíhala, nebo spíš neprobíhala, příprava, to byl tak trochu zázrak, takže z Tampere jsem odjížděla maximálně spokojená,“ řekla.

Česká výprava si odvezla z mistrovství světa veteránů celkem 22 medailí (9 zlatých, 5 stříbrných, 8 bronzových) a obsadila 17. místo v hodnocení národů.

Nejbližší globální vrchol proběhne příští rok na konci března v polské Toruni, kde se bude konat halové mistrovství světa veteránů, venkovní „Evropa“ pak proběhne na konci září v italské Pescaře.

Soupeřky ze čtyřstovky, zleva rakouská vítězka Fiona Schmidt, Klára Úlehlová (třetí), Denisa Severová (druhá), Maďarka Anikó Jassó (sedmá)
Hranická atletka Úlehlová v reprezentaci! V Rakousku brala medailová umístění

Zdroj: Atletika SK Hranice