Mezi největší favority patří dvojnásobní vítězové závodu Pavel Boudný (Česká spořitelna – Specialized) a Jan Jobánek (Merida Biking Team). O premiérové vítězství bude na „Šele" usilovat i exprofesionál Jan Hruška, pro něhož to bude pravděpodobně poslední šance v jeho pestré kariéře, která čítá i několik etap v růžovém trikotu Giro d´Italia. Velkou neznámou je účast Ondřeje Cinka, vítěze posledního závodu Světového poháru XC v kategorii do 23 let, který získal poslední, třetí nominační místo pro účast na olympiádě v Londýně. Ondra bude pravděpodobně k dispozici pro týmovou pomoc jezdců Merida Biking Teamu. Avizován je i příjezd Petra Dlaska, známého cyklokrosového reprezentanta.

Author Šela marathon není jen o špičkových jezdcích, ale především o nadšení stovek amatérských cyklistů, kteří závodí pro radost. Kromě prestižní trasy MTB 93 km se pojede kratší trasa MTB 58 km a trasa CROSS 71 km.

Poslední možnost přihlásit se mají účastníci ještě dnes na Helfštýně od 16 do 21 hodin na všechny trasy, v sobotu od 7 do 10.30 na trasy MTB 58 km a CROSS 71 km. Pořadatelé předpokládají účast okolo 1300 jezdců.

Mapka závodu s divácky zajímavými místy (rozklikněte)

ŠELA - MAPKA

Doprovodný program (Helfštýn + náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou)

Koncert skupiny D.U.Bmusic (pátek 19.00 – 2. hradní nádvoří)

Author cyklo škola (sobota 8.00 – 12.00 hod) – sobotní dopoledne ovládnou na lipnickém náměstí TGM starty maratonských tratí. Pro zpestření programu organizátoři připravili výukový program Author cyklo škola pro nácvik techniky jízdy. Děti i dospělí projíždí na vlastních kolech 45 metrů dlouhou dovednostní dráhu a instruktor jim případně poradí, jak nejlépe zdolat překážky,

Studio bez kliky (pátek 16.00 – 20.00, sobota 10.00 – 17.00 – 3. hradní nádvoří) – alternativní divadlo, workshopy pro děti i dospělé, naučné pásmo o vývoji zbraní, střelnice kuší pro děti,

Střední škola zemědělská Olomouc – obor umělecký kovář a zámečník, pasíř (pátek 16.00 – 20.00, sobota 10.00 – 17.00 – 3. hradní nádvoří) – ukázky kovářské práce, tvorba volné plastiky čtyř kovářských učňů pod vedením mistra Oto Ručka, nabídka prodeje drobných kovářských výrobků,

Koncert skupiny Charlie Straight (sobota 20.00 – 2. hradní nádvoří).
Spojení Hefaistonu a „Šely" s Helfštýnem připomenou práce kovářských učňů i dvě zcela nové trofeje pro nejrychlejšího muže a ženu.

Vyvrcholením akce bude koncert skupiny Charlie Straight, který začíná ve 20 hodin.

O důležitosti AŠM svědčí i účast České televize a 30 – 40minutová reportáž v týdnu po závodě na jejím sportovním kanále.

Závody pro děti

Tradičním vyvrcholením třídenního programu bude Dětský Author Šela marathon v Přerově na Laguně. Včera bylo přihlášeno 365 dětí, na které čekají závody v celkem 14 kategoriích. Trasy vedou napříč Žebračkou, po pravém břehu Bečvy a v areálu velké Laguny. Start prvních kategorií je ve 13 hodin, vyvrcholením budou závody odrážedel. Na dětský AŠM se lze přihlásit on-line na www.selasport.cz až do soboty 5. května do večera, v den závodu pak už na místě v restauraci Bašta U Dokládalů.

Autor: ALEŠ PROCHÁZKA