Sedmnáctiletý talent vybojoval pro výpravu České republiky druhou medaili po vzpěrači Františku Polákovi, když nestačil až ve finále kategorie do 81 kilogramů na Rumuna Adriana Sulcu. Bezprostředně po zápase neskrýval zklamání, zlato bylo blízko.

„Olympijský turnaj byl pro mě dobrý do té chvíle, než jsem ve finále spadl asi za třináct sekund. Soupeři samozřejmě byli silní, je tady dvanáctka nejlepších na světě. Jsem rád, že jsem se dostal alespoň do finále, snad to přejde, teď jsem ale zklamaný,“ řekl Martin Bezděk.

Pochopitelně však jde o zatím největší úspěch jeho kariéry. Bezděk dokonale napravil zaváhání z letošního mistrovství Evropy, kam odcestoval jako nasazená jednička, avšak vypadl už v prvním kole. „Jel jsem si sem spravit chuť. V semifinále jsem porazil mistra Afriky, za to jsem rád. Časem to budu hodnotit pozitivně,“ uvědomoval si Bezděk.

Před finále porazil ještě vicemistra Afriky i mistra Ameriky. Nejvíce se přitom zapotil opět hned v 1. kole, stejný scénář jako na evropském šampionátu však nedopustil. „Zlomový byl hned první zápas. Ze začátku jsem prohrával na wazari a musel jsem otáčet skóre,“ ohlížel se Martin Bezděk, který nakonec ve zmiňovaném souboji zvítězil na ippon.

Je pravděpodobné, že judista z Hranic bude lákat čím dál více pozornosti. Od září už trénuje v Praze vedle těch nejlepších českých reprezentantů. Metou jsou pro něj olympijské hry v Los Angeles v roce 2028, ale kdo ví, třeba jej uvidíme zářit jako Lukáše Krpálka i o něco dříve.

Fotbalisté TJ Sokol Ústí (v červeném). Ilustrační foto
Zase jen bod. Ústí mělo Bruntál na lopatě, uškodila mu červená karta

CO JSOU YOUTH OLYMPIC GAMES? Youth Olympic Games (YOG), jak zní oficiální název, jsou největší mezinárodní akcí pro mladé sportovce. Hry pro reprezentanty ve věku 15 až 18 let mají podobný ráz, jako hry dospělých a navíc jsou rozšířeny o vzdělávací a kulturní část. První hry mládeže hostil v roce 2010 Singapur.