To by Cementářům zajistilo ve vyřazovacích bojích výhodu domácího prostředí při třech, z možných pěti utkání. V neděli Hranice hostily celek Lovosic na jehož půdě na podzim smolně prohráli brankou v posledních vteřinách. Bylo tedy co oplácet.

Cementáři do zápasu nastoupili bez Kovaříka, jenž se kvůli zdravotním problémům na hřiště podíval až v závěrečných minutách duelu. Hosté naopak postrádali zraněného Motla, který sotvaže doléčil operované rameno, vyřadil jej přetržený postranní vaz v koleni.

Ani napodruhé však hraničtí Severočechy neporazili. O cenné body je připravilo především množství spálených gólových šancí a řada nepřesností v poli.

TJ Cement Hranice – HK Město Lovosice 22:25 (11:13)

Účet střetnutí otevřela Stržínkova levačka, to však bylo naposledy, co se domácí dostali do vedení. Přes tvrdou lovosickou obranu se Cementářům příliš procházet nedaří, a tak Luďka Kylíška povětšinou ostřelují z dálky.

Ani tato „strategie“ však příliš úspěchů nepřinesla a v 18. minutě tak na tabuli svítí 5:8. Hranice se s hosty ale snaží držet krok a když Toms vystihne přihrávku a vydává se k brejku přes celé hřiště, má šanci snížit na rozdíl jediné branky.

Skvělý Kylíšek ovšem jeho stoprocentní šanci kryje a Lovosice vzápětí odskakují na 6:9. Podobně dopadne i rychlý protiútok Stržínka a hosté si tak stále udržují mírný náskok, čemuž odpovídá i poločasový stav 11:13.

Do druhého dějství nahradil Fabiána v bráně Vydra a zpočátku to vypadá na ideální střídání. Mladý gólman prvně kapituluje až ve 38. minutě a když se vzápětí trefuje po své typické kličce Stržínek, je srovnáno. Místo tlaku však domácí opět začínají ztrácet. Kazí rozehrávky i zahazují další šance, a tak Severočeši odskakují až na 19:24.

V posledních minutách sice ještě Cement tříbrankovou sérií snižuje na 22:24, ale na obrat je již pozdě a Lovosice si bezpečně odváží oba body.

Sestava a branky Cementu: Fabián, Vydra, Vatolík – Brůna 1/7, Stržínek 6/12, Hradil 3/7, Toms 1 (0)/4 (1), Skřídlo, Čadra 2 (1)/4 (1), Spuchlák 1/2, Samiec, Kovařík 5/1, Galus 7 (5)/10 (6), Godál 1/1.

Rozhodčí: Kavulič, Skružný. Sedmimetrové hody: 4/3 – 7/5. Vyloučení: 4 - 4. Diváků: 450.

Slovo trenéra Hegara

“Předvedli jsme bojácný výkon. Z počátku jsme se těžko vyrovnávali s osobní obranou. To se nám sice později podařilo a začali jsme se dostávat před branku soupeře, ale dnes to byl jednoznačně zápas Kylíška v brance hostí, který nám zneškodnil obrovskou spoustu příležitostí a to jak spojkových střel, tak i vyložených brejkových šancí. Svůj standard dnes odehráli pouze Galus a Stržínek, což je žalostně málo. Brůna jako by na hřišti ani nebyl a také ostatní podali podprůměrný výkon, což na soupeře jako jsou Lovosice nemůže stačit. Oproti minulým zápasům jsem postrádal bojovnost a nasazení. Musíme se ze zápasu ve všech směrech poučit a v Plzni předvést daleko lepší výkon,“ hodnotil kouč Cementu Hegar.

K zápasu pravdy odcestovaly Hranice ve středu do Plzně. Pouze vítězství dávalo Cementářům téměř jistotu čtvrté příčky před play-off. Domácí ale nehodlali dát svou kůži lacino, neboť bojovali o šanci postupu do vyřazovacích bojů, k čemuž jim stačila i remíza.

Hraničtí však předvedli bojovnou a týmovou házenou a v infarktové koncovce Martin Spuchlák netradiční střelou zařídil pro své mužstvo nejtěsnější vítězství a prakticky jistotu postupu Cementu do play-off ze čtvrtého místa.

TJ Lokomotiva Plzeň – TJ Cement Hranice 29:30 (16:17)

Stejně jako v předchozím utkání rozvlnil síť nejrychleji Martin Stržínek. Dále se však historie naštěstí neopakovala a Hranice si udržovaly jednobrankový náskok, který ale vydržel pouze do 8. minuty.

Potom hosté chybami pustili Západočechy do hry a po třech zásazích Šika a jedné trefě Zoubka vedla Lokomotiva rázem 7:4. Plzni se dařilo držet tříbrankový náskok až do 14. minuty a stavu 9:6 a z Cementem to nevypadalo zrovna růžově. Trenér Hegar tedy svěřencům ordinuje změnu obranného systému a na palubovce dochází k výraznému obratu.

Od 14. do 21. minuty se Plzeň gólově postí, zatímco hraničtí přidávají jednu branku za druhou. Za stavu 9:12 už to domácí kouč nevydrží a přerušuje hru oddechovým časem.

Timeout přináší Plzni ovoce a domácí postupně snižují až na poločasových 16:17 Ostrostřelec Šik v úvodu druhé půlhodiny srovnává, ale Toms vzápětí kontruje. Následuje jednobranková přetahovaná, kterou ukončuje ve 39. minutě Toms a když je o chvíli později úspěšný i Hradil, svítí na tabuli stav 20:23. O tři branky vedou hosté ještě v 51. minutě, kdy už po několikáté prokazuje pevné nervy při sedmičce Toms.

Domácí ale nepostrádají cit pro dramatickou podívanou a trestají hranické chyby. V 57. minutě je srovnáno 28:28. Hradil navíc po faulu na Šika oslabuje mužstvo, ale jeho chvíle ještě přijde.

Plzeňský Linhart zatím posílá domácí do vedení a hala burácí. Drama vrcholí a Stržínek v 59. minutě srovnává na 29:29. Zoubek oslabuje Lokomotivu, ale hranická výhoda netrvá dlouho a po faulu na Bečváře je vyloučen i Stržínek.

Do klaksonu nezbývá ani minuta a Jan Hegar si bere time. Následuje dech beroucí finále, za jehož inscenaci by se nemusel stydět ani Hitchcock. Západočeši urputně brání postupový bod. Dvě vteřiny před zvukem sirény však Hradil nachází Spuchláka, který z prostoru pivotu čelem k devítce střílí zadovkou zatím nejdůležitější gól sezony.

Nejvíce branek: Šik 11/1, Vinkelhöfer 4, Soukup, Bečvář a Cvikl 3 - Toms 10/8, Stržínek 7, Spuchlák a Hradil 3, Galus 3/1. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 1/1 – 9/9. Vyloučení: 6 - 6. Diváků: 350.

„Oba poločasy byly velice podobné. Vždy jsme se dokázali dostat do vedení, ale potom jsme chybami pustili soupeře do hry. Důležitou situací byla změna našeho obranného systému, který v kombinaci s výkonem gólmana Fabiána zafungoval skvěle. V úvodu nás zase v brance podržel Vatolík. Fantasticky zahrál Spuchlák, který kromě rozhodujícího gólu taky výborně pracoval v obraně. Hráči si zaslouží poděkování za bojovný výkon a týmového ducha, který v minulém utkání maličko chyběl. Důležité také bylo, že jsme se dokázali držet taktických pokynů,“ pochvaloval si hranický trenér Hegar.

Cementáři tak z Plzně odvezli oba body a mají prakticky zajištěno čtvrté místo před play-off. Teoretickou šanci ohrozit jejich pozici má pouze Jičín. Ten by však musel bodovat proti Karviné i Prešovu, což je vysoce nepravděpodobné. Vyřazovací boje odstartují za 14 dnů.