Poprvé se Šela jela v roce 2000. Tehdy měla jedinou 73 kilometrů dlouhou trať a vyhrál ji Martin Horák. Od té doby se stále prodlužuje a předloni vznikla i krátká varianta.

Míry devátého ročníku tak byly 92 km (převýšení 2160 m) a 52 km (1150 m). Startovalo téměř 1800 lidí, tedy rekordní počet, a znovu se více bikerů rozhodlo, že si užijí dlouhou trasu.

V sobotu 3. května v devět hodin ráno se náměstí v Lipníku nad Bečvou zaplnilo bikery natěšenými právě na dlouhou trať.

Favorité na vítězství byli tři - obhájce loňského prvenství Pavel Boudný (Dekhome Cannondale), Martin Horák (Rock Machine Cyklomax) a Jan Jobánek (Merida Biking Team).

Bránou do cílové rovinky na hradě Helfštýně projel první Jobánek a s nefalšovanou radostí po 3 hodinách 41 minutách a 21 vteřinách zvítězil.

„Mám velkou radost! Když jsem viděl Horáka a Boudu, jak jedou ve sjezdech, byl jsem si jistý, že jsem třetí. Sjezdy jsou moje slabina. Vždycky mi odjeli a já si to musel dojíždět zpátky. V závěrečném stoupání na hrad jsem pak Martina Horáka najednou dojel, už nemohl,“ řekl v cíli čerstvý vítěz v dresu Merida Biking Teamu.

Horákovi v posledních stovkách metrů pořádně „seklo“, byl v asfaltovém stoupání dojet Jobánkem a už se nezmohl na odpor. Dojel si tak pro stříbro se ztrátou čtyřiceti sekund.

Třetí byl Pavel Boudný, který loni udělal vrásky organizátorům, když prolétl trať za méně než tři a půl hodiny.

Letos odpadl na nejtěžším stoupání - výjezdu z Pekla, a na Helfštýn přijel se ztrátou tři a půl minuty na vítěze.

Skvělý výkon na trati 92 km podal i Jaroslav Obruča, nejlepší přerovský jezdec posledních let. Nebojácným výkonem se neustále pohyboval na čtvrtém a pátém místě a nakonec dojel v tvrdé konkurenci na vynikající sedmé pozici.

Na krátké trati se podle předpokladů odehrál souboj mezi Estoncem Martinem Loo (Merida Biking Team), dráhovým mistrem světa Aloisem Kaňkovským (ACS Dukla Praha) a Slovákem Milanem Barenyim (ŽP Sport Podbrezová). Na čele jeli od počátku Loo s Barenyim.

Stejně jako na dlouhé trati rozhodlo až poslední stoupání. V něm ukázal Estonec svou sílu a zajistil svému týmu vítězný double. „Jelo se mi dobře, trať byla moc hezká. Ke konci jsem pak už jel naplno, a když jsem se ohlédl, nikdo za mnou nebyl,“ prozradil Loo své dojmy.

Pak už jen dojížděly stovky a stovky hobíků. Někdo měl v obličeji úsměv, někdo spíše křeč. Specialitou byl závod jednokolek. Na devatenáct kilometrů dlouhou trať se vydalo hned sedm statečných.

Počasí si s bikery zahrávalo. Chvíli svítilo sluníčko, pak přišel liják s kroupami a pak zase sluníčko. Pořadatelské zajištění na Šele bylo opět na vysoké úrovni.

Hlavní pořadatel Aleš Procházka velmi dobře ví, jak má takový závod vypadat a fungovat a podle toho také Šelu řídí. Jubilejní desátý ročník Author Šela marathonu se pojede v sobotu 2. května 2009.

Dětský AŠM O den později se v Přerově v okolí Lagun konal Dětský Author Šela marathon a i na něm byla rekordní účast 403 dětí.

„Mám tři děti, takže to taky dělám pro ně, a mí kamarádi mají také děti… Je to bomba, uspořádat závody s tím, že se nejedná o akci určenou cyklistům specialistům, ale jedou to všechny děti z ulice,“ okomentoval akci Aleš Procházka, hlavní pořadatel.

Obtížnost tras je pro spoustu rodičů problémem - děti od 5. třídy výš jely 13 km, prvňáci až čtvrťáci si stoupli na start 8 kilometrů dlouhé trati, malošci na kolech jeli 800 m a odrážedla 250 metrů. Přijely děti až ze Žiliny nebo z Pardubic - důvod je jediný: takových akcí se moc nepořádá a když už, tak lokálně a lidé se o tom nedozví.

VÝSLEDKY NAJDETE ZDE:

Michal Červený