Adéla Dostálová se v poslední době specializovala hlavně na osmistovku, ale když v nedávném tréninkovém závodě pohodovým tempem zaběhla 1500 m v čase 5:06,40 min, měly rázem s trenérkou Klárou Úlehlovou zamotanou hlavu, na kterou distanci se přihlásit.

„Lepší tabulkové postavení měla sice na osmistovce, ale patnáctistovka se jevila jako mnohem otevřenější závod, tak jsme vsadily na delší distanci,“ prozradila Klára Úlehlová.

Do závodu Dostálová nastupovala s dvanáctým časem ze sedmnácti závodnic, které se odprezentovaly na startu. Prakticky všechny účastnice měly osobní rekordy v rozmezí pár vteřin, čemuž nasvědčoval i průběh závodu.

„V jednom chumlu do sebe závodnice více než polovinu závodu neustále strkaly, bouchaly a kopaly. Adéla po pár kolizích odběhla téměř celý závod ve druhé až třetí dráze. Když se v závěru začala oddělovat první pětice, nechyběla tam,“ popisovala Úlehlová.

Na zrychlení nejlepších už Dostálová neměla a doběhla na pátém místě. Přesto může být se svým výkonem spokojená, čas 5:03,66 min je nový osobní i oddílový rekord.

SVOBODOVÁ POTVRDILA TABULKOVÉ POSTAVENÍ

Veronika Svobodová se letos svým osobním rekordem 2:27,83 min probojovala na své první individuální mistrovství republiky. „Bohužel po tomto svém osobáku strávila dva týdny na horách, což jí rozhodně v závěrečné přípravě neprospělo, lyže a běh prostě nejdou dohromady,“ prozradila Klára Úlehlová.

Přesto Svobodová na šampionátu ostudu neudělala. Nastoupila do druhého ze tří rozběhů. Favoritky se po startu nikam nehnaly, a tak po seběhu na Veroniku zbyla nevděčná role vodičky celého startovního pole. Takto odtáhla prvních 600 m a na poslední kolečko už jí síly nezbývaly, doběhla pátá v čase 2:32,76 min.

Celkovým sedmnáctým místem prakticky potvrdila tabulkové postavení, se kterým nastupovala do závodu, a bude to pro ni jistě cenná zkušenost, která ji v dalších závodech posune k vyšším metám.

Druhý den mistrovství se pak k těmto dvěma dívkám přidaly ještě Kristýna Podjuklová a Terezie Kočnarová, aby spolu utvořili kvartet na štafetu 4 x 200 m. V podstatě pouze Kočnarová je z tohoto kvarteta svým zaměřením sprinterka, zbytek jsou běžkyně na delší distance.

V neděli v Ostravě nastoupilo do tohoto závodu celkem 33 štafet žákyň (žáků byla polovina). Hranická děvčata nastoupila do posledního ze šesti běhů a nevedla si vůbec špatně, předávky jim vycházely pěkně, vyhnuly se kolizím a cílem proběhly v pěkném čase a oddílovém rekordu 1:54,43 min. Celkově obsadily třiadvacáté místo a v cíli se radovaly, jako by doběhly první. „Tomu se říká týmový duch,“ uzavřela s úsměvem Klára Úlehlová.