„Připravujeme závody, které jsou pravidelně v kalendáři nejlepších světových jezdců i týmů, chystáme atraktivní a náročné etapy, klademe velký důraz na bezpečnost. Uzavírkami chceme co nejméně omezit život v regionu a vyvážit to atraktivní podívanou. Samozřejmostí je, že uklidíme a na silnicích po nás nezůstane nepořádek,“ řekl ředitel závodu Leopold König.

Letos na vycházející hvězdy pelotonu čeká celkem 420 kilometrů, během nichž vystoupají 7 560 výškových metrů. Královská etapa doznala změny oproti minulému ročníku, mladíci pojedou desátého června na Dlouhé stráně a následně se budou drápat ještě na Červenohorské sedlo.

„Jeseníky ukazují sílu všech jezdců. Bez nadsázky můžeme říct, že jde o závod srovnatelný s těmi, které jsou někde v Pyrenejích či Alpách,“ zdůrazňuje König.

Ten v rámci zvýšení bezpečnosti závodu přizval do organizačního týmu Jihoafričana Roberta Huntera, devítinásobného účastníka Tour de France, který pečuje také o bezpečnost při Tour de Suisse. „Organizace na úrovni World Tour je pro něj rutinou. Jak pro kvalitu, tak bezpečnost závodu představuje spolupráce s takovými odborníky správnou cestu,“ je přesvědčen.

A na koho se tedy fanoušci cyklistiky mohou těšit? Zkušenosti z World Tour, nejvyšší cyklistické scény, už má Francouz Pierre Gautherat. Ten letos absolvoval hned dva Monumenty. Nejprve jel Kolem Flander a pak i Paříž-Roubaix. Jeho krajan Eddy Le Huitouze obléká dres „farmářského“ týmu Groupama FDJ. Dán Adnreas Foladager v jednadvaceti letech letos slavil triumf v závodu Trofeo Citta di San Vendemiano, čímž potvrdil svůj talent, kvůli němuž s ním dvouletý kontrakt na sezony 2024 a 2025 uzavřela World Tour sestava Jayco AlUla.

Úterý na prostějovském challengeru UniCredit Czech Open 2023. Jiří Lehečka
Lehečkův vstup do Czech Open: Naštvaný soupeř nechtěl podat ruku

Dres belgického národního týmu oblékne Jelle Harteel, který je na soupisce Development týmu Lotto. Stejný trikot obléká i Joshua Giddings, jenž do Česka na Závod míru U23 dorazí s výběrem Velké Británie. Právě na soupiskách záložních formací World Tour týmů je řada talentů světové cyklistiky, jež během čtyř etap budou zdolávat nástrahy trasy, kterou „projektoval“ bývalý skvělý závodník Leopold König. Německo má v sestavě Henriho Uhliga, který se řadí mezi borci týmu Alpecin Deceuninck Development.

Rakousko bude reprezentovat Benjamin Eckerstorfer, jež se na letošní a příští rok upsal Soudal Quick Step Devo sestavě. Dvacetiletý Morten Aalling Nortoft z Dánska během loňského roku vyhrál etapu při Orlen Nations Grand Prix a stal se i celkovým vítězem prestižní etapové bitvy pro závodníky do 23 let. I proto jej podepsal development tým Jumbo Visma.

Slovinec Gal Glivar z Adria Mobil týmu, jehož barvy v minulosti oblékal i čerstvý vítěz Giro di Italia a trojnásobný vítězství Vuelty Primož Roglič, ovládl letos celkové pořadí Orlen Nations Grand Prix či Kolem Karpat, kde byl nejrychlejší hned ve dvou etapách.

Američan Cole Kessler prokazuje talent v Israel Premier Tech Academy, kam patří i Daniel Lima z Portugalska. Švýcar Luca Jenni je zase parťákem Jakuba Ťoupalíka v EF Education Nippo Development. Dresy formací řazených do kategorie ProTeam, což je druhá nejvyšší „liga“ po World Tour, oblékají hned tři Španělé. Enekoitz Azparren a Xabier Isasa jezdí za Euskaltel Euskadi Pro Conti, Alejandro Franco za Burgos BH.

Z Italů závodí za formaci EOLO Kometa Simone Raccani. Jeho krajan Igor Dario Belletta obléká dres Jumbo Visma Development. Byť nepatří do sestav z žádného významného týmu, dva výjimečné „zářezy“ si připsali srbští mladící Jovan Divnič a Luka Turkulov, kteří vyhráli etapu při závodě Kolem Srbska, respektive při etapové bitvě Kolem Albánie, což jsou závody UCI kategorie 2.2.

Česká sestava pod vedením sportovního ředitele René Andrleho je pak rovnoměrně poskládána ze tří závodních domácích stájí, trojice borců dorazí na sraz před závodem ze zahraničí. Dvaadvacetiletý Filip Řeha a o dva roky mladší Tomáš Obdržálek patří do sestavy týmu Elkov. Jednadvacetiletý Karel Camrda obléká dres ATT Investments. Jakub Ťoupalík v jednadvaceti letech hájí zájmy stáje Education Nippo Development Team. Z Itálie dorazí talentovaný Pavel Novák, který v osmnácti letech obléká dres formace Colpack Ballan a v minulém roce byl celkově šestý při Závodě míru juniorů.

O rok starší Milan Kadlec z DSM Development týmu během minulé sezony, tehdy ještě jako osmnáctiletý, ovládl jednu etapu při Saarland Trofeo.