Můžete povědět něco na téma aktuální ženské házené v Hranicích?

V létě loňského roku jsme přišly za vedením TJ Cement s dotazem, zda bychom mohly využít jejich zázemí při trénování. Velmi příjemně na nás zapůsobila reakce, že bychom mohly nejen trénovat, ale i vystupovat pod hlavičkou TJ Cement. Další měsíce spolupráce přinesly myšlenku dívčí mládežnické házené, tvorby smíšených žákovských družstev a třeba i zapojení do mistrovských soutěží.

Popište nám vaše stávající mužstvo.

Jsme posbírané z celé Moravy. Známe se již hodně let. Potkáváme se na hřišti už od mládežnických kategorií, v dospělých jsme některé hrály spolu nebo proti sobě ligu, a protože se nám stále nechce s házenou končit, tak jsme vytvořily družstvo, které objíždí různé turnaje. Máme hráčky z Olomouce, Otrokovic, Kunovic, zkrátka takový vývěr Moravy. A to není konec, přibudou i další. Myslím, že jsme dobře stmelené a to je to, co nás drží pohromadě a co nás táhne dál. Házená je kolektivní sport a bez dobrého kolektivu se těžko dělají dobré výsledky. A hlavně, my dnes už nehrajeme o mistrovské tituly, ale hlavně proto, že nás to spolu baví. Ty endorfiny ze zápasu nám pomůžou zapomenout na všechno. I to, že nás třeba druhý den bolí svaly, o kterých jsme ani nevěděly, že je máme. Našim krédem je láska k házené a radost ze hry, házená je pro nás taková legální návyková látka.

Jak vás napadlo přivést ženskou házenou právě do Cementu Hranice, který je odjakživa zaměřen na muže?

On to byl spíše takový splněný sen. Hranická házená má dlouhou a dobrou tradici, možná málokdo ví, že tu ženská házená není poprvé. Myšlenka znovuobnovit ženskou házenou v Cementu vznikla na turnaji Old týmů Bratří Králíků, který se konal vloni v Hranicích. Byly jsme nadšené vstřícným přístupem vedení házené v Cementu Hranice. Slovo dalo slova a jsme tu. Takové podmínky, jaké dnes máme, nám může leckdo závidět.

Jaká je budoucnost vašeho družstva a vlastně ženské házené v Hranicích?

Když pominu to, že do léta plánujeme několik turnajů, zejména na Slovensku, v Čechách a máme pozvání i do Slovinska, tak hlavním cílem letošního roku je přihlášení se do soutěže oblastní ligy. Budeme hrát ve stávajícím složení, ale chceme družstvo i omladit a vychovávat si postupně nástupkyně. Každý pátek večer máme tréninky, kde s námi trénují i patnácti až šestnáctileté holky. Už brzy by se mohly i ony oťukávat na nějakém turnaji. Potřebujeme ale více děvčat z této věkové kategorie, abychom vytvořily pořádnou základnu.

A co mládež?

Bez mládeže to samozřejmě nejde. Také je pravda, že zatím je v Cementu více chlapců, ale ve středu na tréninku kroužku házené už se začínají objevovat i děvčata. Výhodou házené je, že v mládežnických kategoriích spolu hrají chlapci a děvčata, takže těch pár děvčat se může prosadit. Ale pracujeme na tom, aby zde začalo vznikat celé dívčí družstvo, které by mohlo hrát soutěž proti děvčatům. Bez mládeže se těžko budují dlouhodobé cíle, ale všichni víme, že to je běh na dlouhou trať, takže musíme být dost trpělivé.

Jak chcete přilákat diváky a co jim můžete nabídnout?

Hranický divák je zvyklý na razantní, silovou a rychlou mužskou házenou. My samozřejmě ligovým hráčům nemůžeme konkurovat, ale naopak ženská házená má své kouzlo a my věříme, že dobrou hrou a pohlednou házenou dokáže přivést diváky do hlediště a hlavně si je udržet. Bude to pro ně změna a my doufáme, že příjemná.

Zmínily jste ligové muže Cementu Hranice. Podaří se vám někdy se přijet podívat na ligové utkání?

Vždyť to je to, na co se nejvíce těšíme, když zrovna nehrajeme. Nejenom, že nám to umožní se sejít při něčem, co máme moc rády, ale člověk se pořád učí. Ať už na tom, co se zahrálo dobře, tak i na tom, co se zahrál špatně.

Házenkářky Cementu Hranice mohou diváci vidět v sobotu 21. ledna na mezinárodním turnaji Starých pánů a dam. Kromě týmu z družebního Hlohovce se představí i další týmy ze Slovenska a Česka. Začátek turnaje je v 8.30 hodin, ukončení v 16.30. (sb)