Pro tuto nejmladší kategorii je tato soutěž na úrovni mistrovství republiky a podle toho vypadala i účast. V Uherském Hradišti se potkalo více než 200 malých judistů. Na místo ranního srazu před odjezdem se místo očekávaných jedenácti reprezentantů Klubu juda Hranice dostavili jen čtyři. I zde se projevil současný nárůst zdravotních problémů.

V nejlehčí dívčí kategorii do 21 kg nastoupila Vendula Kratochvílová, u níž se projevil tréninkový výpadek a nakonec obsadila celkově 4. místo. Od medaile ji dělil opravdu jen kousek.

Další dva zástupci se vešli do jedné hmotnosti. Ve váze do 24 kg měl méně sportovního štěstí Tomáš Novosad, kterému se nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Naopak Jakub Hanák postoupil dále z 2. místa a v dalších bojích ho dělil pověstný krůček od postupu do finále.

Po drobné chybě byl odsunut do bojů o třetí místo. Zde již nezaváhal a po velmi dobrém výkonu si odvážel z mistrovství Moravy bronzovou medaili. Nejvíce nadějí vkládali trenéři do Petry Zlámalové. Ta nastoupila v hmotnosti do 35 kg.

I když byla mezi soupeřkami nejlehčí, nebylo to na jejích výkonech znát. Průběžně prošla přes dvě závodnice Mittalu Ostrava, Femaxu Hranice, Frýdku Místku a Blanska, kdy všechny své utkání ukončovala během několika sekund. Po tomto úspěšném tažení získala zlatou medaili a titul přebornice Moravy. Je jen škodou, že se soutěže nemohli zúčastnit i další naši zástupci i tak je výsledek velmi dobrý.

Dorostenci startovali na republikovém šampionátu

S prázdnou se nakonec domů vraceli hraničtí dorostenci z republikového šampionátu v Plzni, který se konal taktéž minulou sobotu. I když se přes náročné postupové klíče kvalifikovalo rekordních 6 soutěžících, do Plzně nakonec odjeli pouze 4. Mrzutá byla především chřipková viróza Vladimíra Kysely, který jen o týden dříve vybojoval na kvalitně obsazeném turnaji na Slovensku výborné 3. místo.

I přesto byl hlavním želízkem v ohni Dalibor Ředina (66 kg), jeden ze širšího okruhu kandidátů na medaili. Bohužel ani on nedokázal zasáhnout do bojů o medaile a po porážce s druhým nasazeným soutěžícím se musel s šampionátem rozloučit. Podobně neslavně dopadli i Luděk Pospíšil (81 kg), Lubomír Hroz a Jan Valchař (oba 73 kg).

Po dlouhé době tak nikdo nedokázal navázat na medailové úspěchy z let minulých, což je nesporně důvodem k zamyšlení. Trenér dorostu Daniel Navrátil zhodnotil výkony svých svěřenců takto:

„Nemá cenu brečet nad nemocí Vládi, či špatným losem Dalibora. Kdo chce pomýšlet na medaili, musí vítězit, a to se nám nedařilo. Příprava podle mne proběhla kvalitně, možná i lépe než v předchozích letech, avšak ani konkurence nespí. Daliborovi chyběl jen krůček a hlavně to vypadá, že má vše urovnáno v hlavě a to by mohla být parádní startovní pozice do budoucna. Vláďa a Luboš budou dorostenci i v příštím roce a mají co napravovat.“

(dan, nz)